Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. II SA/Go 434/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Anna Lisowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2014 r. sprawy ze skargi S.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną skargą decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2014r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy, wydaną z upoważnienia Wójta Gminy przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, decyzję z dnia [...] stycznia 2014 r. Nr [...] o odmowie przyznania S.W. świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego na zakup środków wzmacniających i odzieży.

Organy orzekały w następującym stanie faktycznym wynikającym z akt administracyjnych sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2013 r. S.W. wystąpił do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ( dalej jako: GOPS ) o przyznanie zasiłku okresowego i zasiłku celowego na zakup jedzenia, środków wzmacniających i ubrań itp.

Po dokonaniu w tym samym dniu aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego, działający z upoważnienia Wójta Gminy, Kierownik GOPS decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. Nr [...], powołując się na przepisy art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 3 i 4, art. 4, art. 8 ust. 1 pkt 1, ust. 3, art. 11 ust. 2, art. 39 ust. 1 oraz 106 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej, odmówił przyznania wnioskodawcy świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego na zakup środków wzmacniających i odzieży.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż w toku aktualizacji wywiadu środowiskowego w związku ze złożonym wnioskiem o pomoc S.W. deklarował, że jest kawalerem samotnie gospodarującym, nie pozostaje w związku nieformalnym, zamieszkuje w domu rodzinnym należącym do matki gdzie zajmuje jeden pokój z możliwością użytkowania drugiego, kuchnię i łazienkę dzieląc z pozostałymi domownikami - matką, siostrą i jej córką, nie ponosi żadnych kosztów związanych z utrzymaniem dom, natomiast jego pomoc polega na zabezpieczaniu opału w postaci kartonów i elementów drewnianych, matka zapewnia mu jeden posiłek dziennie, korzysta z jej sprzętów gospodarstwa domowego, pozostaje bez zatrudnienia i prawa do zasiłku, nie jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna ze względu na, jego zdaniem, bezprawne pozbawienie go statusu bezrobotnego, trudni się zbieractwem surowców wtórnych i z tego tytułu uzyskał w październiku 2013 r. dochód w kwocie 80 zł. Jako przeszkodę w znalezieniu pracy wskazywał niezdolność do służby wojskowej- kat. D oraz konieczność opieki nad sędziwą matką i siostrą, wymagającymi wsparcia ze względu na stan zdrowia. Stwierdził, iż doznał poważnego urazu kręgosłupa, przechodził rehabilitację, cierpi na cukrzycę, astmę, bóle stawów i zmiany reumatyczne, ma przewlekłą alergię, doznał wstrząsu anafilaktycznego, ma dużą niedowagę. Nie korzysta z porad lekarzy, gdyż nie ma zaufania do służby zdrowia i leczy się sam.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00