Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 lipca 2014 r., sygn. I SA/Bd 654/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mirella Łent Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 lipca 2014 r. sprawy ze skargi B. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uznania zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w T. prowadzi postępowanie egzekucyjne z majątku skarżącej na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 28 stycznia 2014 r. nr [...], obejmującego należność z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów z innych źródeł za 2007 r. w kwocie należności głównej [...] zł. Celem wyegzekwowania należności organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności z rachunków bankowych oraz prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie za pracę. W dniu 17 lutego 2014 r. doręczono stronie odpis tytułu wykonawczego wraz z zawiadomieniami o zajęciu.
Pismem z dnia 18 lutego 2014 r. zobowiązana wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. Podniosła m. in. zarzut nieistnienia obowiązku objętego tytułem wykonawczym z uwagi na brak doręczenia decyzji podatkowej nakładającej ten obowiązek.
Postanowieniem z dnia [...] r. organ egzekucyjny uznał wniesione zarzuty za nieuzasadnione.
W złożonym zażaleniu skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia, uwzględnienie podniesionych zarzutów w całości i stwierdzenie nieistnienia obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Skarżąca podniosła, że błędne jest stanowisko organu egzekucyjnego, iż decyzja z dnia [...] r. została doręczona, co uzasadnia zarzut, że wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego w oparciu o decyzję niedoręczoną i nieistniejącą w obrocie prawnym narusza art. 29 § 1 i art. 33 § 1 pkt 1 u.p.e.a. Zdaniem strony, organ egzekucyjny błędnie przyjął fikcję prawną, iż na podstawie art. 153 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "O.p.") nastąpiło skuteczne doręczenie decyzji podatkowej pełnomocnikowi M. K. W tym zakresie strona podniosła, że organ został poinformowany o odwołaniu pełnomocnika w dniu 19 grudnia 2013 r. Stąd nie można uznać, że próba doręczenia decyzji odwołanemu pełnomocnikowi wywołuje skutki prawne w postaci skutecznego doręczenia decyzji. Dlatego też, w ocenie skarżącej, doręczenie podatnikowi tytułu wykonawczego bez uprzedniego doręczenia decyzji podatkowej jest działaniem niezgodnym z prawem. Nie można bowiem egzekwować decyzji, która nie istnieje w obrocie prawnym i nie wywiera skutków prawnych.