Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Wr 269/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Anna Siedlecka /sprawozdawca/ Sędzia WSA - Mieczysław Górkiewicz Sędzia WSA - Alicja Palus Protokolant - Ewa Dworzyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi G. T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zawieszenia z urzędu postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] r. nr [...], wydane na podstawie na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 i art. 97 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2012 r., poz. 83), którym - po rozpatrzeniu sprawy na skutek zażalenia G. T. - utrzymano w mocy postanowienie Burmistrza K. z dnia [...] r. nr [...], którym organ ten zawiesił z urzędu postępowanie wszczęte na wniosek G. T. z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w K. przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 280, obręb K.-3, dla której w Sądzie Rejonowym w J. VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta nr [...], do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Okręgowy w J. wniosku złożonego przez Gminę K. o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości.

W uzasadnieniu postanowienia kolegium podano, że w dniu 17 grudnia 2013 r. G. T. złożyła wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności opisanej na wstępie nieruchomości. Organ I instancji wyjaśnił jednak, że wcześniej, bo w dniu 3 lipca 2013 r., Urząd Miejski K. przekazał do kancelarii prawnej dokumenty dotyczące tej nieruchomości z wnioskiem o skierowanie sprawy o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego gruntu do sądu. Dokumenty te wraz z wnioskiem zostały złożone w Sądzie Okręgowym w J. w dniu 19 listopada 2013 r., a sprawa nie została jeszcze prawomocnie zakończona. W dalszej części uzasadnienia organ gminny wyjaśnił, że w jego ocenie spór sądowy stanowi zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., bowiem od jego rozstrzygnięcia zależy ustalenie, czy G. T. będzie nadal przysługiwało prawo wieczystego użytkowania przedmiotowej działki, czy też nie. Zdaniem organu, zagadnienie istnienia prawa, które ma zostać prawnie przekształcone, jest kluczowe dla oceny możliwości jego przekształcenia w prawo własności, bowiem przekształcić można prawo, które istnieje, zaś formalne uruchomienie trybu zmierzającego do jego rozwiązania jest zagadnieniem wstępnym, mającym pierwszeństwo przed podjęciem rozstrzygnięcia administracyjnego o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00