Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Wa 2570/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Gdesz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędzia WSA Tomasz Szmydt Protokolant starszy referent Tomasz Noske po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
I. Stan faktyczny
1. Wojewoda [...] po rozpatrzeniu wniosku J. K. będącego jednym z następców prawnych A. B. (dalej powoływany jako: "skarżący") decyzją z dnia [...] października 2012 r., [...]:
a) odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Wiceprezydenta Miasta [...] z dnia [...] maja 1980 r. - orzekającej o przejęciu "na własność Państwa", od A. B., gospodarstwa rolnego o powierzchni [...] ha, położonego w [...] z wyłączeniem budynków, a także inwentarza żywego i martwego - w części dotyczącej przejęcia gruntów o powierzchni [...] ha,
b) stwierdził nieważność ww. decyzji Wiceprezydenta Miasta [...], w pozostałej części, tj. w zakresie przejęcia gruntów o powierzchni [...] ha.
2. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, że wstępie zauważyć należy, że w sprawie niniejszej, organy związane są ocenami prawnymi i wskazaniami wyrażonymi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z dnia 7 września 2004 r., sygn. akt IV SA 3848/03 i z dnia 16 października 2006 r" sygn. akt IV SA/Wa 1313/06. W ww. wyroku z dnia 7 września 2004 r., WSA, pośrednio wyraził mianowicie ocenę prawną, iż organ stopnia wojewódzkiego jest właściwy do merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Sąd ten wskazał ponadto, że organy rozpatrujące sprawę, powinny odnieść się do okoliczności, iż "na własność Państwa" przejęta została nie tylko nieruchomość stanowiąca wyłączną własność A. B., tj. grunt o powierzchni [...] ha, ale także nieruchomość stanowiącą współwłasność małżonków A. i B. B., tj. grunt o powierzchni [...] ha.