Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Wa 2720/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Marciniak Sędziowie: WSA Emilia Lewandowska WSA Dariusz Pirogowicz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z [...] sierpnia 2013 r. nr [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z [...] czerwca 2013 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy [...] z [...] października 1989 r. nr [...] o przejęciu gospodarstwa rolnego.
Decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydana została przy następujących ustaleniach stanu faktycznego i ocenie prawnej sprawy:
Naczelnik Gminy [...] decyzją z [...] października 1989 r. orzekł o przejęciu na rzecz Państwa w zamian za świadczenia emerytalno-rentowe gospodarstwa rolnego o pow. [...] ha położonego w [...],[...] i [...], stanowiącego własność U. i A. małżonków G., przy jednoczesnym wyłączeniu i pozostawieniu przy rolnikach własności budynków i działki gruntu pod budynkami nr [...] o pow. [...] ha. Przejęcie gospodarstwa nastąpiło w trybie art. 52 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. - o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz.U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 ze zm.), w efekcie rozpoznania złożonego w tym przedmiocie przez małżonków wniosku.
Pismem z 25 czerwca 2009 r. P. G. (syn byłych właścicieli gospodarstwa, będący jednocześnie jednym ze spadkobierców A. G.) wystąpił o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Naczelnika Gminy [...] podnosząc, że w dacie jej wydawania był uprawniony do przejęcia gospodarstwa jako następca rolnika w rozumieniu art. 48 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. i nie składał oświadczenia o rezygnacji z jego przejęcia, co stanowiło przeszkodę do przekazania gospodarstwa na rzecz Państwo w trybie przepisów ww. ustawy. Wskazywał, że wprawdzie miał wówczas 15 lat, jednakże co najmniej od 7 roku życia pracował w gospodarstwie rodziców na dowód czego przedłożył oświadczenia świadków.