Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. III SA/Wa 758/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń i marzec 2012 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w W. po rozpoznaniu odwołania z dnia 28 sierpnia 2013 r. wniesionego przez A. P. (zwanego dalej: "Skarżącym") od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika, przed wydaniem decyzji określającej zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami w podatku od towarów i usług za styczeń i marzec 2012r., decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji z dnia [...] grudnia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. wskazał, iż w dniu 11 kwietnia 2012 r. wszczęto wobec Skarżącego kontrolę podatkową, w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczania podatku od towarów i usług. Kontrolą podatkową został objęty okres od 1 stycznia 2007 r. do 30 kwietnia 2012 r. W toku kontroli podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego W. wzywał Skarżącego do przedłożenia dokumentacji związanejz zakresem prowadzonej działalności, w tym dokumentów rejestracyjnych działalności gospodarczej, faktur, umów, ewidencji VAT, ewidencji środków trwałych i wyposażenia, historii rachunku bankowego, oświadczeń o posiadanych nieruchomościach oraz prawach majątkowych. W odpowiedzi na powyższe Skarżący stwierdził, że nie jest w posiadaniu dokumentów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej z uwagi na fakt, iż zostały one przekazane w dniu 5 kwietnia 2012 r. nowemu właścicielowi wraz ze sprzedażą przedsiębiorstwa. Skarżący nie ustosunkował się natomiast do kwestii złożenia oświadczenia o posiadanym majątku i takowych oświadczeń nie przedłożył. Organ podatkowy pierwszej instancji ustalił ponadto, iż Skarżący nie prowadzi już działalności gospodarczej, która zgodnie z informacją uzyskaną z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przestała być wykonywana z dniem 6 kwietnia 2012 r. Ponadto ustalono, iż Skarżący jest właścicielem nieruchomości położonej w C., posiadającej księgę wieczystą nr [...], która jest obciążona wierzytelnością hipoteczną oraz współwłaścicielem dwóch pojazdów (samochód ciężarowy [...] i [...]), których drugimi współwłaścicielami są banki [...] oraz [...]. Organ pierwszej instancji ustalił także, że wobec Skarżącego na podstawie art. 303 Kodeksu postępowania karnego zostało wszczęte śledztwo w sprawie podania nieprawdy w deklaracjach VAT-7 złożonych za poszczególne okresy rozliczeniowe 2007 r. oraz uszczuplenie należności publicznoprawnej o kwotę wielkiej wartości, tj. o przestępstwo skarbowe z art. 56 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007r., Nr 111, poz. 765, z późn. zm.) - zwanej dalej: "k.k.s.", w związku z art. 6 § 2 k.k.s.