Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Łd 65/14

 

Dnia 26 czerwca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza Aneta Panek, po rozpoznaniu z udziałem Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Ł. K. G. na rozprawie w dniu 26 czerwca 2014 roku sprawy ze skargi E. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...], utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...], nr [...], którą odmówił E. P. przyznania uprawnień kombatanckich.

Podstawę prawną decyzji z [...] stanowił art. 1- 4 oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 400). W jej uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż podstawę wniosku stanowiła okoliczność, iż E. P., został ranny w nogę w czasie Powstania Warszawskiego, jednakże w ocenie organu nie jest to przesłanka uzasadniająca przyznanie wnioskowanych uprawnień.

E. P. wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy wyjaśniając, że z polecenia rodziców pojechał do Warszawy przed Powstaniem Warszawskim, a po wybuchu Powstania nie mógł już wydostać się z miasta. Dodał, że w trakcie Powstania z polecenia żołnierzy A.K. z Szarych Szeregów z kolegami dostarczał kilka razy dziennie wodę dla żołnierzy. W trakcie jednego z kursów został ranny w nogę, która obficie krwawiła. Na drugi dzień bardzo spuchła, nasilał się ból. Niemiecka żandarmeria udzieliła mu pomocy w postaci zastrzyków, jednak mimo tego dopiero po dwóch tygodniach jego stan na tyle się poprawił, że mógł wrócić do domu. Dodatkowo opisał losy swoje i swojej rodziny zarówno przed wojną, w trakcie okupacji jak i po wojnie. Zaznaczył, że jego rodzina w czasie okupacji pomagała osobom narodowości żydowskiej, bowiem wnioskodawca sam jest pochodzenia żydowskiego, co mogło skutkować zesłaniem do obozu koncentracyjnego. Sam wnioskodawca był łącznikiem miedzy jego matką przebywającą w T. a ojcem który służył w [...] Pułku Armii Krajowej w S. koło O., przekazując ważne informacje. Nadto dostarczał lekarstwa, które ojciec przekazywał lekarzom i żołnierzom wspomnianego pułku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00