Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Lu 258/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Protokolant Sekretarz sądowy Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz Z. M. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej (dalej jako organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] mocą której Z. M. (dalej jako podatnik) ustalono zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn w wysokości 11.901 zł.
Organ ustalił, że w dniu 10 stycznia 2013 r. G. M. - żona podatnika, darowała swojemu braku - A. K. cały należny jej udział do ½ części w prawie własności zabudowanej nieruchomości gruntowej o numerze ewidencyjnym [...], położnej w P. przy ul. [...]. Wymieniona umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego rep. [...]. W tym samym akcie notarialnym zostało zawarte oświadczenie woli, w myśl którego A. K. ustanowił na rzecz G. i Z. małżonków M. oraz swoich siostrzeńców: M. M. i K. K. nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą korzystania z budynku gospodarczego z garażem od strony północno-zachodniej na działce nr [...] położonej w P. według potrzeb uprawnionych. Jednocześnie G. i Z. małżonkowie M. złożyli do opisanego aktu notarialnego oświadczenia o przyjęciu ustanowionej na ich rzecz służebności. Następnie w dniu 31 stycznia 2013 r. podatnik złożył organowi pierwszej instancji zeznanie podatkowe SD-3, w którym wykazał, że nie powstał obowiązek w podatku od spadków i darowizn z tytułu ustanowienia nieodpłatnej dożywotniej służebności osobistej, bowiem w dniu 30 stycznia 2013 r. uchylił się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu służebności ustanowionej w dniu 10 stycznia 2013 r. Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych przyjęcia służebności zostało zawarte w akcie notarialnym rep. [...]. W przekonaniu podatnika, zgodził się na ustanowienie służebności pod wpływem istotnego błędu co do treści służebności w zakresie skutków podatkowych tej czynności, a ściślej z powodu rozbieżnej interpretacji art. 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przy ustanowieniu służebności w dniu 10 stycznia 2013 r. nie został bowiem pouczony o skutkach podatkowych związanych z nabyciem służebności. Dodatkowo podatnik zwracał uwagę, że ustanowienie służebności na jego rzecz nie zostało ujawnione w księdze wieczystej, bowiem wniosek o stosowny wpis cofnął, a postępowanie wieczystoksięgowe zostało umorzone.