Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 20 maja 2014 r., sygn. VI SA/Wa 2897/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA: Pamela Kuraś-Dębecka po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku C. SA z siedzibą w P. o wstrzymanie wykonania decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w sprawie ze skargi C. SA z siedzibą w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia uznania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowego znaku towarowego przestrzennego nr [...] w części postanowił: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Skarżąca - C. SA z siedzibą w P., złożyła za pośrednictwem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej Urząd Patentowy RP) skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej Sąd) na decyzję tego organu, którą unieważniono uznanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowego znaku towarowego przestrzennego nr [...] w części, zarejestrowanego na rzecz skarżącej.
W skardze sformułowano wniosek o wstrzymanie wykonania powyższej decyzji, skierowany zarówno do Urzędu Patentowego RP, jak i do Sądu. W uzasadnieniu jego (k. 62-68 akt) na wstępie przedstawiono stanowisko odnośnie przesłanek nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności w świetle art. 108 § 1 k.p.a. Dowodząc niebezpieczeństwa wyrządzenia skarżącej znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków wskazano, że niewstrzymanie wykonania decyzji spowoduje utratę przez nią uprawnienia, wynikającego z prawa do ww. znaku, a w konsekwencji uniemożliwi jej korzystanie z tego prawa. Skarżąca stwierdziła, że taka sytuacja doprowadzi do tego, że będzie musiała godzić się na ingerencję podmiotów trzecich w zakres swojego prawa, które jej przysługiwało i przysługuje nadal. A to z kolei niewątpliwie osłabi pozycję gospodarczą jej firmy, poprzez "rozwodnienie" jej pozycji rynkowej, której zbudowanie kosztowało wiele milionów złotych. Wskazała, że niezwykle prosto jest utracić silną zdolność odróżniającą, w tym renomę, dużo trudniej ją zbudować, a już w zasadzie niemożliwe jest jej przywrócenie do stanu sprzed naruszenia.