Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 maja 2014 r., sygn. VII SA/Wa 234/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Piątek-Macugowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2014 r. sprawy ze skargi B. A. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2013 r. znak [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku. III. zasądza od Głównego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej B. A. kwotę 1617 zł. ( tysiąc sześćset siedemnaście złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Główny Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję organu I instancji o wymierzeniu B. A. kary pieniężnej w wysokości 10.000 zł związku z utrudnianiem przeprowadzenia urzędowej kontroli żywności w zakładzie "[...]" w [...].
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte postanowieniem [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2013r w związku z zawiadomieniem dokonanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...].
Z akt sprawy wynika, że w dniu [...] lipca 2013 r. przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] zaplanowali przeprowadzenie kontroli sanitarnej w Barze "[...]". Kontrola nie doszła jednak do skutku bowiem kontrolujący nie zostali wpuszczeni do ww. obiektu, co wynika z protokołu kontroli sanitarnej tematycznej z dnia [...] lipca 2013 r. Pracownica baru poinformowała kontrolujących, że nie jest upoważniona przez właścicielkę do jej reprezentowania i w związku z tym nie może wpuścić kontrolujących na teren baru. W takim stanie rzeczy kontrolujący usiłowali uzyskać dane osobowe pracownicy w celu zapisania ich w protokole, jednak pracownica odmówiła. Powyższą okoliczność przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] odnotowali w protokole kontroli sanitarnej. W związku z powyższym przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] zwrócili się Posterunku Policji w [...] z prośbą o pomoc w wylegitymowaniu ww. pracownicy i udzielenie pomocy w przeprowadzeniu kontroli baru. Z akt sprawy wynika, że osobami przywołanymi na świadków czynności kontrolnych były: przedstawiciel [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz aspirant OPP w [...].