Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2014 r., sygn. VI SA/Wa 3338/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka (spr.) Protokolant st. ref. Paulina Stylińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2014 r. sprawy ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej Przewodniczący KRRiT) zaskarżoną decyzją z [...] września 2013 r. utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z [...] kwietnia 2013 r., którą umorzył postępowanie w sprawie uchylenia swojej decyzji z [...] lipca 2008 r. w zakresie, w jakim ustalona została wysokość opłaty za zmianę Koncesji.
Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu [...] czerwca 2002 r. R. SA z siedzibą w W. (dalej skarżąca) uzyskała Koncesję Nr [...] na rozpowszechnianie programu radiowego pod nazwą "[...]" (dalej Koncesja). Następnie decyzją z [...] lipca 2008 r. Przewodniczący KRRiT zmienił Koncesję i ustalił za tą zmianę opłatę w wysokości 8.792 złotych (dalej decyzja z [...] lipca 2008 r. jako decyzja zmieniająca).
We wrześniu 2012 r. skarżąca - czyniąc to m.in. w oparciu o art. 145a § 1 k.p.a. oraz o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lipca 2011 r. (sygn. akt P 9/09), wystąpiła do Przewodniczącego KRRiT o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zmiany Koncesji dokonanej ww. decyzją zmieniającą, w części dotyczącej ustalenia wysokości opłaty za zmianę tej Koncesji. Skarżąca wniosła o uchylenie decyzji zmieniającej i wydanie nowej decyzji co do istoty sprawy, w której opłata za zmianę Koncesji zostałaby ustalona w wysokości 82 złotych.
Przewodniczący KRRiT wznowił postępowanie w sprawie zmiany Koncesji w dniu [...] listopada 2012 r. w zakresie w jakim ustalona została wysokość opłaty za jej zmianę. Postępowanie to nie zakończyło się jednak wydaniem decyzji co do istoty sprawy, ale umorzono je decyzją z [...] kwietnia 2013 r. ponieważ decyzja zmieniająca dotyczyła Koncesji, którą udzielono na okres 10 lat i wygasła ona z dniem 4 czerwca 2012 r. Organ odwołując się do orzecznictwa sądów administracyjnych w kwestii wygaśnięcia zezwolenia uznał, że wygaśnięcie decyzji oznacza, że przestaje ona kształtować jakiekolwiek prawa i obowiązki administracyjne, czy też wywoływać dla jej adresatów jakiekolwiek inne skutki prawne. Podkreślił, że wniosek o dokonanie zmiany ostatecznej decyzji administracyjnej, czy też jej uchylenie, może być rozpoznany i ewentualnie uwzględniony jedynie wówczas, gdy decyzja ta pozostaje w obrocie prawnym, a więc do upływu ostatniego dnia terminu określającego jej obowiązywanie. Po wygaśnięciu decyzji, czyli upływie terminu jej ważności, zmiana jest niedopuszczalna.