Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 maja 2014 r., sygn. VII SA/Wa 33/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Więch - Baranowska, , Sędzia WSA Ewa Machlejd (spr.), Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka, Protokolant st. ref. Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2014 r. sprawy ze skargi B. M. i J. M. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2013 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia opłaty legalizacyjnej skargę oddala

Uzasadnienie

Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] października 2013 r., znak: [...] - działając na podstawie art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.), po rozpatrzeniu wniosku J. M. i B. M. - odmówił wszczęcia postępowania w sprawie umorzenia w całości lub części opłaty legalizacyjnej w wysokości 25.000 złotych ustalonej postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r. znak: [...] w związku z rozbudową, bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, budynku inwentarskiego usytuowanego na działce o nr ew. [...] w miejscowości [...], gm [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że w świetle obowiązujących przepisów brak jest podstaw prawnych do merytorycznego rozpoznania wniosku o umorzenie należności z tytułu opłaty legalizacyjnej, co z kolei powoduje niemożność wszczęcia postępowania.

Minister Finansów postanowieniem z dnia [...] listopada 2013 r. znak: [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. - utrzymał w mocy postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] października 2013 r.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji i wskazał, że w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw prawnych do umorzenia opłaty legalizacyjnej czy udzielenia ulg w spłacie opłat legalizacyjnych. W przypadku legalizacji strona uzyskuje bowiem uprawnienie (legalizacja samowoli budowlanej), którego realizacja zależy od dobrowolnego wniesienia takiej opłaty. Uiszczenie opłaty legalizacyjnej w pełnej wysokości jest wyłącznym warunkiem legalizacji obiektu budowlanego wzniesionego bez pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00