Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 maja 2014 r., sygn. IV SA/Wa 636/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Sędziowie sędzia WSA Magdalena Durzyńska (spr.), sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2014 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. D. Sp. k. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia danych ze zbioru PESEL 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...]; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych na rzecz skarżącej T. Sp. z o.o. D. Sp. k. z siedzibą w W. kwotę 374 (trzysta siedemdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 8 sierpnia 2013 r. T. Sp. z o. o. D. Sp. k. w W. (dalej jako spółka/skarżąca) zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych o udostępnienie ze zbioru PESEL danych adresowych S.L. wskazując w uzasadnieniu, że powyższe informacje są jej niezbędne do wniesienia powództwa przeciwko członkom "Stowarzyszenia Ekologicznego [...] " o odwrócenie grożącego niebezpieczeństwa (art. 439 k.c.). Spółka wyjaśniła, Pan S.L. jest członkiem "Stowarzyszenia Ekologicznego [...] ", które swoim nieuzasadnionym merytorycznie działaniem, w tym wszczynaniem procedur administracyjnych, znacząco utrudnia realizację inwestycji prowadzonych przez T. Sp. z o. o. D. Sp. k. w W. Do wniosku dołączono dokumentację wskazującą na negatywną dla spółki działalność ww stowarzyszenia.
Zaskarżoną do tut. Sądu decyzją [...] z dnia [...] stycznia 2014r. działając na podstawie art. 127 w zw. z art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 - dalej jako kpa ) w zw. z art. 44h ust. 2 pkt 1 oraz art. 44 ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. - Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, ze zm. zwanej dalej ustawą) Minister Spraw Wewnętrznych utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2013 r. o odmowie udostępnienia spółce T. ze zbioru PESEL adresu zameldowania na pobyt stały i czasowy trwający ponad trzy miesiące S.L. W uzasadnieniu wskazano, że spółka nie wykazała interesu prawnego w uzyskaniu adresu ww osoby fizycznej a więc nie spełniła wymogów określonych w art. 44h ust. 2 pkt 1 ustawy. Zdaniem organu posługując się zwrotem "wykaże" ustawodawca przyjął, iż legitymowanie się przez wnioskodawcę interesem prawnym musi być udowodnione, a nie tylko uprawdopodobnione. W ocenie organu obowiązek wykazania interesu prawnego nie może ograniczać się do wskazania ogólnego uprawnienia, lecz powinien polegać na udokumentowaniu, że uprawnienie to odnosi się do konkretnej osoby przy czym wniosek i dokumenty do niego dołączone podlegają ocenie organu. Wskazał, że zgodnie z orzecznictwem o istnieniu interesu prawnego decydują przepisy prawa materialnego przyznające stronie konkretne, indywidualne i aktualne korzyści (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 26 listopada 1998r., sygn. akt II SA 1390/98).