Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 maja 2014 r., sygn. II SA/Rz 231/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk SO del. Elżbieta Mazur-Selwa /spr./ Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 maja 2014 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dowódcy Brygady [...] z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie niewyrażenia zgody na zawarcie kolejnego kontraktu -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi K. S. jest decyzja Dowódcy [...] Brygady [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...], w przedmiocie nie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnego kontraktu.

Organy obu instancji kierowały się następującymi okolicznościami prawnymi i faktycznymi: w dniu 30 września 2013 r. K. S. zwrócił się do Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. o zawarcie kontraktu na pełnienie służby kontraktowej.

Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Dowódca [...] Batalionu [...] w P. nie wyraził zgody na zawarcie kontraktu na pełnienie służby kontraktowej. W uzasadnieniu wskazano, że K. S. pełni zawodową służbę wojskową w ramach kontraktu na pełnienie służby kontraktowej zawartego na okres od 1 lipca 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. nr 90, poz. 593 ze zm.), żołnierz służby kontraktowej najpóźniej na trzy miesiące przed dniem upływu okresu, na jaki został zawarty kontrakt, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie kolejnego kontraktu lub powołanie do służby stałej. Organ zwrócił uwagę, że żołnierz otrzymał w opinii służbowej ocenę dobrą, wykazuje się zdyscyplinowaniem. Natomiast wątpliwości budzi poziom odporności psychofizycznej żołnierza, co znajduje potwierdzenie w korzystaniu przez niego ze zwolnień lekarskich w 2012 r. i 2013 r., brak uczestniczenia w związku z chorobą w ważnym szkoleniu poligonowym pododdziału oraz obniżającym się poziomem sprawności fizycznej. Powyższe znalazło odbicie w ocenie z 2013 r. egzaminu sprawności fizycznej, która była niższa niż w roku 2012 r. Organ stwierdził, że w służbie wojskowej powinni pozostać jedynie żołnierze najlepiej przygotowani do realizacji zadań na zajmowanych i planowanych stanowiskach służbowych, których lojalność i zaangażowanie w działalność służbową nie budzą zastrzeżeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00