Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 maja 2014 r., sygn. II SAB/Lu 36/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca),, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent Marzena Okoń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 maja 2014 r. sprawy ze skargi S. P. na bezczynność Koła Łowieckiego Nr [...] "[...]" w [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej dotyczącej wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
We wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. S. P. zwrócił się do Koła Łowieckiego Nr [...] "M." w K. o udostępnienie informacji publicznej w następującym zakresie:
"1. Jakiego rodzaju polowania odbywały się w dniach 30 listopada 2013?
2. Jakie osoby funkcyjne Polskiego Związku Łowieckiego brały udział w tym polowaniu?
3. W jakim terenie (obwodzie łowieckim) odbywało się to polowanie?
4. Ile i jakiej zwierzyny odstrzelono?
5. Czy o planowanym polowaniu powiadomiono wójtów i burmistrzów miast i gmin oraz właściwe nadleśnictwo dla obwodu gdzie odbywało się polowanie?
6. Z jaką datą dokonano powiadomienia?
7. Czy w polowaniu mogli uczestniczyć wszyscy członkowie koła czy tylko wytypowani?
8. Jakie było kryterium wyboru uczestników tego polowania?
9. Proszę o umożliwienie wglądu w protokół sporządzony z tego polowania."
Wnioskodawca wskazał, iż domaga się udostępnienia powyższych informacji poprzez umożliwienie mu wglądu do stosownych dokumentów (i ewentualnego ich kopiowania) w siedzibie Koła Łowieckiego, ewentualnie przesłania mu żądanych informacji w formie wydruku.
W dniu 29 stycznia 2014 r. do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Lublinie wpłynęła skarga S. P. z dnia 27 grudnia 2013 r. na bezczynność Koła Łowieckiego Nr [...] "M." w K. w przedmiocie powyższego wniosku. Skarżący, zarzucając Kołu Łowieckiemu naruszenie art. 13 i art. 21 ustawy o dostępie do informacji publicznej, wniósł o nakazanie temu podmiotowi rozpatrzenia złożonego wniosku i udzielenia żądanych informacji, a także o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania. Ponadto skarżący, powołując się na przepis art. 23 powyższej ustawy, domagał się wymierzenia przez Sąd grzywny osobie odpowiedzialnej za udzielenie informacji w imieniu Koła Łowieckiego.