Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 maja 2014 r., sygn. III SA/Kr 1202/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Knysiak - Molczyk Sędziowie WSA Janusz Bociąga NSA Krystyna Kutzner (spr.) Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi Z. B. - S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 15 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala.

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Sanitarny , działając na podstawie :

- art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2013. 267) ,

- art. 5 pkt. 4a i art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz.U.2011.1263) ,

- § 8 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U.2009.869) - decyzją z dnia 15 lipca 2013r. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2013 r., nr [...] znak: [...] stwierdzającą brak podstaw do stwierdzenia u skarżącej Z. B. - S. choroby zawodowej - nowotworu wywołanego działaniem promieniowania jonizującego z prawdopodobieństwem indukcji przekraczającym 10% , wymienionej w poz. 19.7 wykazu chorób zawodowych, będącego załącznikiem do ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych .

Powyższe decyzje zostały wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny ustalony przez organy:

w niniejszej sprawie postępowanie prowadzone było po wydaniu wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z dnia 25 października 2011 r., sygn. akt III SA/Kr 1425/10. Wyrokiem tym Sąd uchylił decyzje organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej I i II instancji - orzekających po raz czwarty - w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej choroby zawodowej - nowotworu wywołanego działaniem promieniowania jonizującego z prawdopodobieństwem indukcji przekraczającym 10%. Sąd zarzucił, iż orzekające zespoły lekarskie nie dysponowały pełną wiedzą na temat dokonanych przez organy administracyjne ustaleń co do warunków pracy skarżącej, a nadto , że orzeczenia lekarskie nie są dostatecznie i przekonywująco uzasadnione, brak w nich ustosunkowania się do stanowiska specjalisty ginekologii i doniesień literatury światowej wskazywanych przez skarżącą. Ponadto, Sąd wskazał na konieczność wyjaśnienia wszystkich okoliczności mających istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia w sprawie, za taki uznając wynik badania molekularnego w kierunku mutacji w genie BRCA 1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00