Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 maja 2014 r., sygn. II SA/Gl 1569/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant sekretarz sądowy Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2014 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za korzystanie ze środowiska 1. uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółki kwotę 2 807 (dwa tysiące osiemset siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. (data wpływu [...] r.) "A" Sp. z o.o. w D., zwana dalej Spółką lub Skarżącą, zwróciła się do Marszałka Województwa [...] o zwrot nadpłaty z tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska za okres od IV kwartału [...] r. do II kwartału [...] r. podnosząc, że [...] r. i [...] r. przekazała z tego tytułu uzupełniającą kwotę opłat w łącznej wysokości [...] zł zawierającą również opłaty, które z tytułu korzystania ze środowiska powinny obciążać inne podmioty. W podanych wyjaśnieniach wskazano, że Spółka za okres IV kwartał [...] - II kwartał [...] uiściła opłaty za wprowadzenie ścieków (wód opadowych i roztopowych) do wód lub ziemi, także z tytułu ścieków pochodzących od innych podmiotów. Część z nich nie rozliczyła się ze Spółką i odmówiła zwrotu przekazanych w ich imieniu opłat, co zmusza Spółkę do żądania od organu zwrotu niezasadnie poniesionych opłat. Wskazano, że pozwolenie wodnoprawne z [...] r. udzielone decyzją Prezydenta Miasta D. zezwala Spółce jako zakładowi głównemu na wspólne korzystanie z wód przez kilka zakładów, to jest na odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych do potoku [...].

Decyzją nr [...] z [...] r. Marszałek Województwa [...] odmówił stwierdzenia nadpłaty za okres od IV kwartału [...] r. do II półrocza [...]r . Rozstrzygnięcie to zostało uchylone przez SKO w K. decyzją z [...] r., nr [...], a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania. Po powtórnym rozpoznaniu wniosku, Marszałek Województwa [...] decyzją nr [...] z dnia [...] r. odmówił stwierdzenia przedmiotowej nadpłaty z tytułu odprowadzania ścieków oraz wód opadowych za okres od II półrocza [...] r. do II półrocza [...] r. (do [...] r.). Także to rozstrzygnięcie zostało uchylone, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. nr [...]. W uzasadnieniu tej decyzji SKO powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych stwierdziło, że nie jest możliwe orzekanie w przedmiocie nadpłaty bez uprzedniego określenia wysokości zobowiązania podatkowego - w okolicznościach przedmiotowej sprawy ustalenia wysokości opłat za korzystanie ze środowiska, które Spółka za dany okres powinna uiścić. Przy ustaleniu wysokości tych opłat (zobowiązania podatkowego) organ odwoławczy powinien też ustalić, czy w objętym postępowaniem okresie oprócz Spółki również inne podmioty były uprawnione na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją, za pośrednictwem której były wprowadzane ścieki do wód, a której wyloty znajdują się na terenie działki Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00