Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2014 r., sygn. VI SA/Wa 2285/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant st. ref. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi A. z siedzibą w E., Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia sprzeciwu wobec udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy "[...]"[...] oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] Urząd Patentowy RP oddalił sprzeciw A. GmbH & Co. oHG z siedzibą w [...], wobec udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy "plus Vitalsss COMPLEX" [...] oraz orzekł o kosztach postępowania w sprawie.

Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] października 2011 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw wniesiony przez A. GmbH & Co. oHG z siedzibą w [...] (zwana dalej "wnioskodawcą", "skarżącą"), wobec prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] listopada 2010 r. o udzieleniu prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy "plus Vitalsss COMPLEX" o numerze [...] na rzecz O. Sp. z o. o. z siedzibą w W. (zwana dalej "uprawnioną"). Sporne prawo ochronne zostało udzielone dla sygnowania towarów w klasie 5 tj. witamin i dodatków mineralnych, tabletek musujących z witaminami i minerałami oraz klasie 32, tj. napojów bezalkoholowych wzbogaconych witaminami i minerałami oraz preparatów do przygotowywania napojów.

Wnioskodawca wskazał jako podstawę prawną sprzeciwu art. 246 w związku art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej jako p.w.p.). Skarżąca wskazała na przysługujące jej prawo wyłączne do międzynarodowego znaku towarowego VITALIS o numerze [...], z pierwszeństwem od dnia 10 maja 2006 r., i przeznaczonego do sygnowania towarów w klasach 3, 5 i 21. Przeciwstawiony znak towarowy jest przeznaczony do oznaczania towarów z klasy 5, m.in. substancji dietetycznych i suplementów żywnościowych do użytku medycznego i niemedycznego, zawierających w szczególności witaminy i oligoelementy, w postaci saszetek, proszku lub kapsułek, w tym produktów multiwitaminowych w postaci tabletek musujących, tabletek do żucia, kapsułek żelatynowych lub proszku musującego; a także leków dostępnych bez recepty, w szczególności preparatów przeciwko katarowi, na przeziębienie, leków na bazie roślin, chusteczek nasączonych chroniących przeciw komarom (chusteczek przeciwkomarowych). Zdaniem wnioskodawcy, towary z klasy 5 do oznaczania których przeznaczony jest sporny znak towarowy są podobne, a nawet identyczne do towarów z klasy 5 do oznaczania których przeznaczony jest znak przeciwstawiony. Także towary z klasy 32, do oznaczania których przeznaczony jest sporny znak towarowy są podobne do towarów z klasy 5, do oznaczania których przeznaczony jest przeciwstawiony znak towarowy, ponieważ pomimo tego, że jest on przeznaczony do oznaczania napojów bezalkoholowych zawartych w klasie 32, są to napoje wzbogacone witaminami i minerałami, co stanowi bezpośrednie odniesienie do towarów z klasy 5. Wnoszący sprzeciw podniósł, że sporny znak jest podobny w warstwie wizualnej do przeciwstawionego i niemal identyczny z tym znakiem w warstwie fonetycznej w zakresie słowa "Vitalis". Wskazał, że znak przeciwstawiony jest znakiem słownym, tak więc jego ochrona rozciąga się co do zasady na wszelkie formy graficzne, w jakich może on być przedstawiony. Podniósł, że podobieństwo porównywanych znaków towarowych oraz towarów, do oznaczania których znaki te są przeznaczone, powodują ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00