Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r., sygn. V SA/Wa 2452/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Protokolant st. specjalista - Małgorzata Broniarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2013r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej przez J. Z. (zwaną dalej skarżącą, stroną lub podatnikiem) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. (zwanego dalej dyrektorem Izby, organem odwoławczym lub II instancji) z [...] sierpnia 2013r., nr [...] uchylająca w całości decyzję Naczelnika Urzędu celnego w S. (zwanego dalej Naczelnikiem Urzędu lub organem I instancji) z [...] maja 2010r., nr [...] i określająca zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 7.597 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] lutego 2010 r. skarżąca, złożyła w Urzędzie Celnym w S. deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], pojemność 3.192 cm3, rok produkcji 2008. W złożonej deklaracji strona wykazała m.in. podstawę obliczenia podatku w kwocie 15.872 zł oraz datę powstania obowiązku podatkowego - [...] lutego 2010 r.

Naczelnik Urzędu pismem z [...] marca 2010 r. wezwał podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wysokości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

Odpowiadając na powyższe wezwanie, skarżąca pismem z [...] marca 2010 r. wyjaśniła, że pojazd został zakupiony jako powypadkowy, nienaprawiany. Samochód został importowany przez autokomis [...] ze [...], a następnie odsprzedany za kwotę 13.500. Jako dowód wartości pojazdu strona wskazał fakturę sprzedaży pojazdu ze USA w wysokości 3.300.00 USD oraz fakt, że urząd celny niemiecki, który dokonywał odprawy celnej pojazdu nie kwestionował powyższej wartości. Na wartość samochodu wpływa również fakt, że strona jest już kolejnym - trzecim właścicielem pojazdu, który ma zaledwie niecałe 2 lata. Do pisma załączono opinię techniczną nr [...] z [...] lutego 2010 r. opisująca uszkodzenia i braki pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00