Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Ol 191/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2014r. sprawy ze skargi K. T. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżona interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 440 (czterysta czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 12 sierpnia 2013 r. K. T. (dalej jako: "strona", "skarżący") na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), dalej jako "O.p.", zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.
W związku z powziętymi wątpliwościami dotyczącymi stawki podatku od towarów i usług na usługi montażu stałej zabudowy kuchennej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, skarżący przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że prowadząc działalność gospodarczą wykonuje usługi polegające na projektowaniu, dopasowaniu oraz montażu zabudowy meblowej, która projektowana jest według niepowtarzalnych wymagań i dopasowana jest do wymiarów pomieszczeń klientów. Montaż polega na złączeniu poszczególnych elementów, które w pomieszczeniu klienta stanowią docelowo jedną całość. Zabudowa połączona jest niepodzielnymi elementami uniemożliwiającymi zastosowanie ich w innych pomieszczeniach. Kompleksowość usług polega na dopasowaniu do pomieszczenia i zabudowy meblowej odpowiedniego sprzętu AGD. Usługi skarżącego polegają na zakupie materiałów w stanie surowym np. płyt MDF, odpowiedniego przecięcia, docięcia materiałów, bądź na zakupie komponentów u podwykonawców zabudowy meblowej, którzy według projektu otrzymanego od strony przygotowują części składowe zabudowy meblowej. Po realizacji zamówienia skarżący wystawia faktury dokumentujące świadczone usługi, które określane były jako "meble pod zabudowę", "meble na wymiar", "kuchnia wg specyfikacji", "zabudowa nietypowa z płyty meblowej". Skarżący dla wykonywanych usług, niezależnie czy były one wykonywane w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czy też w lokalach użytkowych, stosował stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 23 %.