Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Łd 1130/13

 

Dnia 15 kwietnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant st. specjalista Lidia Porczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2014 roku sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę. LS

Uzasadnienie

II SA/Łd 1130/13

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] 2007 r. Prezydent Miasta Ł. ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej na nieruchomości położnej w Ł. przy ul. T., oznaczonej jako działki nr [...] i [...].

Pismem z dnia 19 stycznia 2009 r. K.Z. wniósł o uchylenie decyzji z dnia [...] 2007 r., zaś pismem z dnia 2 maja 2009 r. sprecyzował żądanie, wskazując, że wnosi o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z dnia [...] 2007 r. na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 kpa.

Postanowieniem z dnia [...] 2009 r. Prezydent Miasta Ł., na podstawie art. 149 § 1 w zw. z art. 145 § 1 pkt 4 kpa, wznowił postępowanie zakończone decyzją własną z dnia [...] 2007 r., a następnie decyzją z dnia [...] 2009 r. na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 kpa w zw. z art. 53 ust. 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym odmówił uchylenia ostatecznej decyzji z dnia [...] 2007 r. Decyzją z dnia [...] 2009 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało powyższe rozstrzygnięcie w mocy, podzielając pogląd, że wnioskodawca został prawidłowo zawiadomiony o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w trybie art. 53 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w drodze obwieszczenia. Wyrokiem z dnia 23 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną decyzję Kolegium, poprzedzającą ją decyzję organu I instancji z dnia [...] 2009 r. oraz poprzedzające je postanowienie z dnia [...] 2009 r. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że wznawiając postępowanie organy nie zbadały z należytą starannością, czy podanie K.Z. o wznowienie postępowania zostało złożone w terminie przewidzianym w art. 148 § 2 kpa. Sąd zwrócił uwagę, że pismem z dnia 4 grudnia 2008 r., adresowanym do Wojewody [...], K.Z. odwołał się od decyzji Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] 2008 r. i wniósł o przesłanie mu do wiadomości decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz stwierdzenie jej nieważności lub uznanie go za stronę postępowania i przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji lokalizacyjnej. W treści wspomnianego pisma skarżący podniósł, że z doręczonej mu decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego wynika, iż została ona wydana w oparciu o ważną decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Rzeczony dokument K.Z. załączył do pisma opatrzonego datą 14 stycznia 2009 r., zatytułowanego "odwołanie", złożonego w siedzibie Kolegium w dniu 19 stycznia 2009 r., które, po wyjaśnieniu rzeczywistej intencji wnioskodawcy, stanowiło podstawę do uruchomienia postępowania wznowieniowego. Podniesione okoliczności dowodziły w przekonaniu Sądu, że strona w dacie złożenia odwołania od decyzji Prezydenta m. Ł. z dnia [...] 2008 r., czyli w dniu 4 grudnia 2008 r. z pewnością posiadała wiedzę o decyzji z dnia [...] 2007 r., ustalającej lokalizację celu publicznego, choć nie można wykluczyć, że wiedzę o decyzji lokalizacyjnej powzięła znacznie wcześniej, czyli w dacie doręczenia rozstrzygnięcia Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] 2008 r. Kwestia zachowania terminu z art. 148 § 2 kpa nie została przez Prezydenta zbadana i należycie udokumentowana w dacie wydania postanowienia o wznowieniu, pomimo tego, że zachowanie rozważanego terminu stanowi jedną z przesłanek warunkujących dopuszczalność wznowienia postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00