Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Lu 897/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca),, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Asystent sędziego Radosław Stelmasiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. [...] SPZOZ z dnia [...] września 2013 r. nr[...] w przedmiocie niezakwalifikowania do przystąpienia do specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; II. zasądza od Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. [...] SPZOZ na rzecz K. J. 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia [...] września 2013 r. Dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego im. [...] SPZOZ w L. poinformował K. J. o niezakwalifikowaniu do postępowania kwalifikacyjnego na specjalizację w dziedzinie psychologii klinicznej.
Po rozpatrzeniu odwołania K. J., w decyzją z dnia [...] września 2013 r., znak [...] Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego utrzymała w mocy rozstrzygnięcie z dnia [...] września 2013 r.
W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz. 1419 z późn. zm.), dalej: rozporządzenie w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty, do specjalizacji, z zastrzeżeniem § 13, może przystąpić osoba, która wykonuje co najmniej przez okres jednego roku w ciągu ostatnich trzech lat czynności zawodowe zgodne z programem specjalizacji w odpowiedniej dziedzinie. Organ stwierdził, że zestawienie powyższego przepisu z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763 z późn. zm.) prowadzi do wniosku, że ustawodawca wyraźnie odróżnił "wykonywanie czynności zawodowych" od "wykonywania zawodu psychologa".