Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Gd 680/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Stowarzyszenia [...] w K. kwotę 697zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 27 czerwca 2013 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z 21 lutego 2013 r. nr [...] ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w rejonie miejscowości S. i G. w gminie T. W. Decyzje powyższe wydane zostały w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 15 lipca 2011 r. "A" Sp. z o.o. skierowała do Wójta Gminy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu elektrowni wiatrowych w rejonie miejscowości S. i G. w gminie T. W. Z załączonej do wniosku karty informacyjnej przedsięwzięcia wynikało, że w ramach realizacji inwestycji planowana jest budowa do 38 elektrowni wiatrowych o mocy do 4,5 MW każda przy założeniu maksymalnej mocy zainstalowanej na poziomie 64 MW, stacji elektroenergetycznej (GPZ), podziemnej linii energetycznej, dróg wewnętrznych, placów montażowych oraz magazynu elementów eksploatacyjnych Grunty, na terenie których planowana jest realizacja inwestycji skupione są wokół ww. miejscowości, poza tym sąsiedztwo inwestycji stanowią tereny użytkowane rolniczo, lasy, cieki, jezioro, drogi lokalne, rowy melioracyjne. Z karty informacyjnej wynikało ponadto, że w granicach terenu objętego oddziaływaniem planowanej inwestycji zlokalizowane są budynki mieszkalne, z tego względu, jako założenia projektowe przyjęto następujące minimalne odległości od istniejącej zabudowy mieszkaniowej: od elektrowni wiatrowych - 450 m, zaś od naziemnej stacji elektroenergetycznej - 50 m. Wskazano nadto, że powierzchnia nieruchomości, na terenie których planuje się realizację przedsięwzięcia wynosi ponad 1 150 ha, natomiast powierzchnia przekształcona w wyniku realizacji inwestycji będzie wynosiła ok. 26 ha. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w całości na terenach rolnych o glebach od II do VI klasy bonitacyjnej oraz użytkowanych jako drogi gruntowe i rowy melioracyjne związane z obsługą rolnictwa. W związku z tym, że inwestycja zajmie około 2,5% powierzchni ww. nieruchomości, ich główna rolna funkcja zostanie zachowana. Obiekt budowlany projektowany na potrzeby stacji elektroenergetycznej (GPZ) będzie budynkiem parterowym zlokalizowanym na działkach geodezyjnych nr [...] obręb Z. W. Magazyn elementów eksploatacyjnych przewiduje się do realizacji jako budynek parterowy o powierzchni około 200m2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00