Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 marca 2014 r., sygn. III SA/Wa 2930/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant sekretarz sądowy Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2014 r. sprawy ze skargi H. SE z siedzibą w Niemczech na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie naliczenia i wypłaty odsetek od kwoty nieterminowego dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2008 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz H. SE z siedzibą w Niemczech kwotę 2817 zł (słownie: dwa tysiące osiemset siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Z przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie akt sprawy wynika, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r., po rozpatrzeniu złożonego w dniu 30 czerwca 2009r. wniosku spółki "H." AG z siedzibą w Niemczach, obecnie "H. SE" - dalej: "Spółka" lub "Skarżąca", postanowił dokonać zwrotu podatku od towarów i usług (dalej: "zwrot VAT") za okres od stycznia do grudnia 2008 r. w kwocie 488.120 zł na konto bankowe w/w podmiotu.

2. W dniu 16 maja 2013 r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. wpłynął wniosek Spółki o wypłatę odsetek od nieterminowego zwrotu VAT za ww. okres. W uzasadnieniu Spółka wskazała, że jej wniosek o zwrot VAT złożony w dniu 30 czerwca 2009 r. winien być rozpatrzony najpóźniej do dnia 30 grudnia 2009 r. Ponadto dodała, że faktyczny zwrot podatku nastąpił z rocznym opóźnieniem i bez należnych odsetek. Zaznaczyła, że nieterminowy zwrot VAT podlega oprocentowaniu i wskazała, że mechanizm zwrotu VAT ma na celu zagwarantowanie podatnikom podatku od towarów i usług neutralności tego podatku rozumianej jako całkowite zwolnienie od obciążeń z tytułu podatku przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w toku prowadzonej działalności. Spółka wyjaśniła, że w przypadku podmiotów zagranicznych neutralność ta realizowana jest przez system zwrotu VAT poniesionego w jednym państwie przy nabyciu towarów lub usług wykorzystywanych do działalności gospodarczej prowadzonej w innym państwie niż państwo poniesienia wydatków. W przypadku podmiotów krajowych neutralność podatku od towarów i usług gwarantuje system, obniżania podatku należnego o podatek naliczony, w przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik ma prawo żądania jej zwrotu na zasadach i w terminach określonych w art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) - dalej: "ustawa o VAT". Spółka wskazała, że z art. 87 ust. 7 ustawy o VAT wynika, że różnicę podatku niezwróconą przez urząd skarbowy w ustawowo przewidzianych terminach traktuje się jak nadpłatę podlegającą opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) - dalej: "ustawa Ord. pod.". W pocenie Spółki nie ma podstaw prawnych aby w gorszej sytuacji prawnej znajdował się podmiot zagraniczny, który w tych samych okolicznościach swoją działalność opodatkowuje poza terytorium Polski, sytuacje obydwu grup podmiotów są porównywalne. Z uwagi na powyższe stwierdziła, że zaniechanie przez organ podatkowy dokonania w terminie zwrotu VAT, rodzi po stronie organu podatkowego obowiązek wypłaty odsetek za cały okres, w jakim organ ten bez podstawy prawnej korzystał z kwoty zwrotu i w jakim wnioskodawcy możliwości tej był pozbawiony. Spółka wskazała, że pogląd ten jest powszechnie akceptowany przez sądy administracyjne i koresponduje z treścią § 8 ust. 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851, ze zm.) - dalej: "rozporządzenie MF".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00