Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2014 r., sygn. III SA/Wa 196/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA del. Marek Kraus (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak- Osetek, Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Mazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 marca 2014 r. sprawy ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz E. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 12.061 zł (słownie: dwanaście tysięcy sześćdziesiąt jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Dyrektor Izby Skarbowej w W. zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2011r. po rozpoznaniu odwołania E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwanej dalej: "Skarżącą", ,,Spółką") od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia Spółce nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za styczeń, luty i marzec 2006 r. oraz kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2006 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w W. wskazał, iż wnioskiem z dnia [...] grudnia 2010 r. Spółka wystąpiła do [...] Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2006 r., wynikającej z korekt deklaracji VAT-7 za wymienione okresy rozliczeniowe.
W ocenie Spółki nadpłata za ww. okres powstała w związku z odliczeniem przez nią w korekcie deklaracji podatku z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności będących przedmiotem działalności, tj. specjalistycznych szkoleń dla osób dorosłych. Spółka podkreśliła, że jej działalność ma charakter ściśle komercyjny i jest wykonywana przez podmiot niepubliczny, prowadzący działalność gospodarczą nastawioną na osiągnięcie zysku. Oferowane kursy i szkolenia są fakultatywne i skierowane do ograniczonego kręgu potencjalnych odbiorców. Szkolenia te są odpłatne i nie podlegają dofinansowaniu przez organy publiczne. Skarżąca zaznaczyła, że dokonała pełnego rozliczenia podatku naliczonego z faktur VAT rozliczonych pierwotnie według wskaźnika w wysokości 14%, ustalonego zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej: "ustawa o VAT".