Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 marca 2014 r., sygn. VI SA/Wa 1402/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (spr.) Protokolant ref. staż. Agata Próchniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2014 r. sprawy ze skargi P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] Urząd Patentowy RP, powołując się na art. 24, art. 25 ust. 3 oraz art. 245 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1410, dalej cyt. jako "p.w.p") po rozpatrzeniu wniosku P. o ponowne rozpoznanie sprawy, utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] o odmowie udzielenia patentu na wynalazek pt.: "Sposób oceny spontanicznej krystalizacji szczawianu wapnia w moczu" oznaczonego nr [...] .
Do wydania tej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Pismem z dnia 18 stycznia 2010 r. P. (zwana dalej "skarżącą", "stroną skarżącą") wniosła o udzielenie patentu na wynalazek pt. " Sposób oceny spontanicznej krystalizacji szczawianu wapnia w moczu". Zgłoszeniu został nadany numer [...].
Urząd Patentowy RP zawiadomieniem z dnia 13 września 2012 r. poinformował skarżącą o tym, że zgłoszenie nie spełnia wymogów art. 24 i art. 25 ust. 3 p.w.p.
W uzasadnieniu swego stanowiska organ podał, że treść zastrzeżenia niezależnego nr 1 znana jest ze zgłoszenia nr [...], które zostało złożone przez stronę skarżącą do organu w dniu 22 stycznia 2010 r. i opublikowane w dniu 1 sierpnia 2011 r. Zgłoszenie to dotyczyło "Układu do spontanicznej krystalizacji szczawiany wapnia w moczu". W zgłoszeniu tym skarżąca, przedstawiając zalety zastrzeganego układu, na stronie 2 opisu wynalazku stwierdziła, że cyt: "umożliwiło to dozowanie krok po kroku pojedynczych 5 ml dawek roztworu moczu z szybkością 3 porcji na minutę. Tempo pipetowania oraz całkowita ilość roztworu sterowane są przez komputer PC, który otrzymuje dane o transmitancji (T%) z fotometru przez interfejs (-), program komputerowy steruje pracą napędu". Zdaniem organu z powyższego wynika, że cechy techniczne zastrzeganego sposobu, zamieszone w przedmiotowym zgłoszeniu, znane były ze zgłoszenia dokonanego z wcześniejszym pierwszeństwem.