Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 marca 2014 r., sygn. I SA/Wa 1789/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Marciniak Sędzia WSA Joanna Skiba Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2014 r. sprawy ze skargi P. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2013r. nr [..] Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej utrzymał w mocy własna decyzję z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] stwierdzającą
nieważność decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia [...] kwietnia 1961 r. oraz utrzymanego nią w mocy orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] października 1955 r.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
W dniu 30 grudnia 1948r. M. N. i H. K. wniosły
o przyznanie im za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do terenu nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], nr hip. [...].
Orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] października 1955r. nr [...] Prezydium Rady Narodowej w W. odmówiono ww poprzednim współwłaścicielkom przedmiotowej nieruchomości prawa własności czasowej stwierdzając, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren nieruchomości [...] przy ul. [...] przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową, zaś budynki przewidziane są do adaptacji, dlatego korzystania z gruntu przez dotychczasowych właścicieli nie da się pogodzić z przeznaczeniem terenu według planu zagospodarowania przestrzennego.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 1961 r. nr [...] Ministerstwo Gospodarki Komunalnej utrzymało w mocy powyższe orzeczenie stwierdzając, że ponieważ
grunt przy ul. [...] przeznaczony został w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe wielokondygnacyjne, dalsze korzystanie z tego gruntu nie jest możliwe.