Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 marca 2014 r., sygn. IV SA/Wa 2819/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędziowie sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj (spr.), sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant st. sekr. sąd. Katarzyna Tomiło-Nawrocka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2014 r. sprawy ze skargi I. T. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy - oddala skargę -
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2013 r. powołując się na art. 19 ust. 1 pkt 1, art. 20 ust. 1 pkt 1, art. 48 ust. 2 i art. 89p ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r., poz. 680, dalej: "ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony", oraz art. 138 § 1 pkt ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267), dalej: "k.p.a.", Rada do Spraw Uchodźców po rozpatrzeniu odwołania I. T.(dalej: "skarżącego") od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2013 r., utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję w zakresie odmowy nadania statusu uchodźcy, odmowy udzielenia ochrony uzupełniającej, braku zgody na pobyt tolerowany, wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchyliła w zakresie orzeczenia o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.
Stan sprawy przedstawiał się następująco:
W dniu 1 stycznia 2013 r. I. T., obywatel [...], deklarujący narodowość [...], złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Skarżący podniósł, że jego problemy w kraju pochodzenia zaczęły się w 2009 r. i związane były z przynależnością ojca i brata skarżącego do separatystycznego podziemia, walczącego przeciwko [...]. Następnie, jesienią 2012 r. na posesji skarżącego znaleziono karabin Kałasznikowa, w związku z czym zatrzymano skarżącego i pobito. Po dwóch miesiącach spędzonych w więzieniu, adwokat skarżącego uzyskał zwolnienie go za kaucją. Na rozprawie w grudniu 2012 r., po nieskutecznej próbie wręczenia przez adwokata skarżącego łapówki sędziemu, skarżący zbiegł z sądu. Po uzyskaniu paszportu za pośrednictwem adwokata, skarżący opuścił [...]. Ponadto adwokat przekazał mu, że za kilka dni skarżący zostanie wpisany na listę osób poszukiwanych w [...].