Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 marca 2014 r., sygn. II SA/Rz 36/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Paweł Zaborniak /spr./ Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 marca 2014 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. M. jest decyzja Komendanta Wojewódzkiego Policji (dalej zwanego KWP) z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] , wydana w przedmiocie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny.

Wnioskiem z dnia 17 maja 2013 r. J. M. zwrócił się do KWP o wypłacenie rekompensaty pieniężnej za służbę w dniach ustawowo wolnych od niej. Po rozpatrzeniu tego wniosku Komendant Miejski Policji (zwany dalej KMP) decyzją z dnia [...] września 2013 r., nr [...] przyznał J. M. ekwiwalent pieniężny za 8 godzin niewykorzystanego czasu wolnego, jednocześnie odmówił mu przyznania ekwiwalentu za 80 godzin niewykorzystanego czasu wolnego. W uzasadnieniu Komendant wskazał, że w okresie od 1 lipca 2006 r. do 31 maja 2012 r. J. M. zajmował stanowisko specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji, a od 1 czerwca 2012 r. do dnia zwolnienia ze służby tj. 31 stycznia 2013 r. stanowisko Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Podczas pełnienia służby jako specjalista, jak też i zastępca naczelnika Wydziału Prewencji obowiązywał go podstawowy rozkład czasu służby, trwający 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Zatem dniami wolnymi od służby były dla niego soboty i niedziele. Organ stwierdził, że w okresie od 21 kwietnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. J. M. dziewięciokrotnie pełnił służbę w dni, które były jego dniami wolnymi od służby. W konsekwencji powinien otrzymać 12 dni (96 godzin) wolnych od służby w innym dniu tygodnia. Obowiązek udzielenia innego dnia wolnego w zamiana za służbę, pełnioną w dniu wolnym od służby jest realizacją prawa do wypoczynku. W związku z tym, że jedynie za służbę pełnioną 1 listopada 2012 r. w/w otrzymał dzień wolny od służby w innym dniu tygodnia, organ potwierdził, że nastąpiło przekroczenie norm czasu służby. Organ wyjaśnił, że ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm., zwana dalej u.P.), nie daje uprawnień do udzielenia czasu wolnego za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 u.p. (tj. 40 - godzinnego tygodnia służby) oraz do wypłaty rekompensaty pieniężnej policjantowi uprawnionemu do dodatku funkcyjnego. W związku z tym w niniejszej sprawie po dniu 1 czerwca 2012 r., czyli po dniu przyznania J. M. dodatku funkcyjnego, nie może być mowy o potwierdzeniu prawa do otrzymania rekompensaty, czy też ekwiwalentu. Natomiast organ potwierdził, że w/w za służbę pełnioną w sobotę 21 kwietnia 2012 r., nie otrzymał dnia wolnego w innym dniu tygodnia, co spowodowało przekroczenie 40 - dniowego tygodnia służby o 8 godzin. Reasumując KMP stwierdził, że J. M. należy się ekwiwalent pieniężny za 8 godzin czasu wolnego od służby, których nie wykorzystał do dnia odejścia ze służby, gdyż wypracował je mając przyznany dodatek służbowy. Natomiast brak jest podstaw prawnych do wypłaty ekwiwalentu za pozostałe 80 godzin, gdyż w okresie ich wypracowania posiadał dodatek funkcyjny, który sam w sobie jest szczególną formą rekompensaty za niedogodności związane z pełnieniem służby na stanowisku kierowniczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00