Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 marca 2014 r., sygn. II SA/Po 1103/13

 

Dnia 21 marca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2014 roku sprawy ze skargi J. M. na orzeczenie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. z dnia [...] 2013 roku Nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej I. uchyla zaskarżone orzeczenie, II. zasądza na rzecz skarżącego od Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. kwotę 257,- zł (dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżone orzeczenie nie może być wykonane.

Uzasadnienie

II SA/Po 1103/13

UZASADNIENIE

W dniu [...] 2013 r. Komendant Miejski Policji w P.i (dalej: Komendant MP) wydał orzeczenie nr [...], w którym stwierdził winę policjanta - sierż. szt. J. M. w zakresie zarzucanego mu naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzył karę nagany. Przełożony dyscyplinarny uznał, iż obwiniony dopuścił się zarzucanego mu czynu tj. w okresie 16 lutego 2013 roku do 20 lutego 2013 roku naruszył dyscyplinę służbową w ten sposób, że będąc do tego zobowiązanym nie powiadomił bezpośredniego przełożonego o niemożności stawienia się do służby z przyczyny z góry wiadomej, a także nie określił przewidywanego czasu trwania tej nieobecności, czym naruszył przepis § 15 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA z dnia 02 września 2002 roku w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów.

W uzasadnieniu orzeczenia przełożony dyscyplinarny wskazał, że J. M. miał pełnić służbę w dniu 15 lutego 2013 r. w godzinach 14.00- 22.00. W tym dniu ok. godz. 11:02 powiadomił telefonicznie specjalistę Zespołu I Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w P. [...]. K. F. o tym, iż z powodu natury zdrowotnej nie stawi się w tym dniu do służby, bo idzie do lekarza. Ponieważ ww. specjalista miał rozpocząć służbę o godz. 14.00 poprosił J. M., aby skontaktował się ze specjalistą Zespołu II Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w P. [...] J. S., by za jego pośrednictwem powiadomić przełożonych o nieobecności w pracy i jej przyczynie. W tym czasie J. S., jako działacz ZT NSSZP w KMP w P. przebywał na zebraniu związku, jednak o godz.11.45 telefonicznie powiadomił zastępującego go specjalistę Zespołu III Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w P. [...] M. T., iż J. M. nie stawi się w dniu 15 lutego 2013 roku do pracy. Jako przyczynę wskazał problemy zdrowotne i konieczną wizytę u lekarza. W trakcie rozmowy telefonicznej J. S. poinformował J. M., aby po zakończonej wizycie lekarskiej zadzwonił do jednostki z informacją, czy będzie korzystał ze zwolnienia lekarskiego i na jak długo, zaś M. T. miał nanieść w grafiku służby stosowne zmiany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00