Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 marca 2014 r., sygn. I SA/Kr 44/14

 

|Sygn. akt I SA/Kr 44/14 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 26 marca 2014 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Sędzia: WSA Maja Chodacka (spr.), Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: st. ref. Justyna Owczarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2014 r., sprawy ze skargi A. Ś., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 29 listopada 2013 r. Nr [...], w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, za 2011 r., - skargę oddala -

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 12 marca 2013 roku, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wszczął wobec skarżącego A.Ś. postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów pochodzących z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach za 2011 rok. W toku prowadzonego postępowania podatkowego, ustalono min., że skarżący poniósł wydatek na zakup samochodu osobowego Chevrolet Corvette 6.0 z 2006 r. w wysokości 85 000 zł, dysponując udokumentowanymi dochodami w znacznie mniejszej wysokości. W związku z tym, podjęto działania zmierzające do wyjaśnienia źródła pokrycia wydatków przewyższających znane dochody.

W dniu 12 marca 2013 r. wezwano skarżącego do przedłożenia dokumentów i dowodów potwierdzających źródło finansowania zakupionego samochodu oraz do przedłożenia informacji o wysokości i źródłach uzyskanych dochodów i poniesionych wydatkach w 2011 roku. Korespondencja (postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego z dnia 12.03.2013 r. oraz wezwanie) skierowana do skarżącego, została odesłana przez jego matkę z powrotem do Urzędu Skarbowego, wraz z informacją, iż skarżący jest zameldowany pod innym adresem. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego poinformował skarżącego, iż adresem właściwym do doręczania korespondencji nie jest adres zameldowania, a adres zamieszkania. Skarżący jako adres zamieszkania podał B., ul. J.; i taki adres widniał w dokumentacji rejestrowej organu podatkowego. Organ podatkowy uznał zatem, że korespondencja skierowana została na właściwy adres, a postanowienie z dnia 12.03.2013 r., nr [...] zostało doręczone prawidłowo do rąk pełnoletniego domownika i z dniem doręczenia tj. 19.03.2013 r. postępowanie podatkowe zostało wszczęte. Kolejne pismo wysłano na adres zamieszkania: B., ul. J., oraz na adres zameldowania: B., ul. J. Korespondencja została odebrana pod adresem w B., a pod adresem w Bytomiu po dwukrotnym awizowaniu poczta odesłała pismo do nadawcy. Skarżący w toku postępowania podatkowego zgłosił zmianę adresu zamieszkania i od dnia 12.06.2012 r. jako właściwy do doręczania korespondencji podał adres w B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00