Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 marca 2014 r., sygn. II SA/Kr 1627/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Sędziowie : Sędzia NSA Anna Szkodzińska Sędzia WSA Paweł Darmoń (spr.) Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2014 r. sprawy ze skargi D.J. , A.S. i N.S. na decyzję Wojewody [ ] z dnia 25 września 2013 r., znak: [ ] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości skargę oddala.

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją z dnia 3 września 2007 r. znak [...] na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 - dalej powoływana jakou.g.n.) odmówił zwrotu na rzecz N. S., D. J. oraz A. S. działki nr [...], obr. [...] jedn. ewid. [...], położonej w K..

Organ stwierdził przy tym, że przedmiotowa nieruchomość aktem notarialnym z dnia 4 marca 1987 r. została nabyta od J. S. przez Skarb Państwa pod budowę zaplecza magazynowo-technicznego Teatru [...] w K.. Nieruchomość nie została wprawdzie zagospodarowana na taki cel, ale brak jest podstaw do jej zwrotu na rzecz spadkobierców byłego właściciela. Zwrotowi podlegają bowiem wyłącznie nieruchomości określone w art. 136 ust. 3 i ust. 4 oraz art. 216 ust. 1 i ust. 2 u.g.n., a nie te, które nabyto w drodze dobrowolnej umowy.

Wojewoda [...], po rozpoznaniu odwołania D. J. i A. S., decyzją z dnia 28 kwietnia 2008 r. Nr [...] powyższą decyzję utrzymał w mocy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 31 października 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 702/08 uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji stwierdzając, że przedmiotowa nieruchomość została sprzedana Skarbowi Państwa przez J. S. przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, zgodnie z przepisami cyt. ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Wbrew poglądowi zaprezentowanemu przez organy obu instancji umowa o zbyciu tej nieruchomości nie była "taką samą umową, jak każda inna". Była to właśnie umowa szczególna, zawarta w efekcie negocjacji poprzedzających postępowanie wywłaszczeniowe. W tym znaczeniu nie była to umowa w pełni dobrowolna, gdyż jej alternatywą było wywłaszczenie nieruchomości. Dla możliwości zastosowania przepisów o zwrocie zbycie nieruchomości drogą tej umowy było więc równoznaczne z wywłaszczeniem tej nieruchomości i z tego punktu widzenie nie istniały przeszkody dla jej zwrotu. Starosta [...] winien był zatem rozpatrzyć wniesione podanie D. J. i A. S. analizując materialne przesłanki ewentualnego zwrotu, co zresztą częściowo uczynił ustalając, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania stała się zbędna na cel wywłaszczenia (zbycia), tzn. na budowę zaplecza techniczno-magazynowego Teatru [...] w K..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00