Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 marca 2014 r., sygn. I SA/Ke 122/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 marca 2014 r. sprawy ze skargi A. S.A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. S.A. w K. kwotę 474 (czterysta siedemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1.1. W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia [..] października 2013 r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający z upoważnienia Ministra Finansów, stwierdził, że stanowisko A. S.A. (wnioskodawca/ skarżąca/ Spółka), przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu przekazania majątku akcjonariuszowi w związku z przeprowadzonym postępowaniem likwidacyjnym - jest nieprawidłowe.
1.2. Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynikało, że wnioskodawca jest spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej CIT). Obecnie jedynym akcjonariuszem Spółki jest B. S.A., będąca włoskim rezydentem podatkowym. Obie spółki wchodzą w skład grupy kapitałowej C. W ramach działań restrukturyzacyjnych w Grupie C. w przyszłości akcje wnioskodawcy mogą zostać nabyte przez D.Sp. z o.o., polskim rezydentem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka D. posiada wierzytelność pieniężną wobec B.. W celu zwolnienia się ze zobowiązania postanowiono, że za zgodą D., B. przeniesie na D. prawo własności wszystkich posiadanych akcji A.. A zatem, spełnienie świadczenia (wykonanie zobowiązania) B. przyjmie formę tzw. świadczenia w miejsce wypełnienia (z łac. datio in solutum), zgodnie z art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Wartość zobowiązania, z którego zostanie zwolniona B. będzie równa wartości ww. akcji. Umowa o świadczenie w miejsce wypełnienia zostanie zawarta w formie wymaganej przepisami prawa cywilnego. Wskutek jej wykonania przedmiotowe zobowiązanie B. wygaśnie, a D. stanie się jedynym akcjonariuszem wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right