Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2014 r., sygn. III SA/Gd 58/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2014 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia 3 grudnia 2013 r. nr [...]; [...] w przedmiocie określenia ostatecznego cła antydumpingowego oraz podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] z dnia 4 września 2013 r. nr [...]; [...], 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej [...] na rzecz skarżącej "A" Spółki Akcyjnej w Ł. kwotę 5.533 (pięć tysięcy pięćset trzydzieści trzy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 3 grudnia 2013 r. (nr [...]) Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 4 września 2013 r. (nr [...]), na mocy której określono cło antydumpingowe oraz należności celno-podatkowe na towary sprowadzane przez "A" Spółkę Akcyjną w Ł.

Rozstrzygnięcie to zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego:

"A" Spółka Akcyjna w Ł. (dalej: "spółka", "skarżąca") za pośrednictwem przedstawiciela pośredniego - "B" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G., zgłosiła do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu towar w postaci "śrub z łbem sześciokątnych o wytrzymałości na rozciąganie większej niż 800 MPA". Dla importowanego z Malezji towaru zadeklarowano kod Taric 7318 15 89 81, preferencyjną stawkę celną 0% (na podstawie przedłożonego świadectwa pochodzenia Form A nr [...]) oraz stawkę podatku VAT 23%. Wartość celną przesyłki przyjęto na podstawie przedłożonej faktury nr [...]. Zgłoszenie z dnia 26 listopada 2010 r. zaewidencjonowano jako OGL [...].

Postanowieniem z dnia 26 lipca 2013 r. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie kontroli ww. zgłoszenia. W uzasadnieniu organ wskazał, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 723/2011z dnia 18 lipca 2011 r. rozszerzającego ostateczne cło antydumpingowe nałożone rozporządzeniem (WE) nr 91/2009 na przywóz niektórych elementów złącznych z żeliwa lub stali pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej na przywóz niektórych elementów złącznych z żeliwa lub stali wysłanych z Malezji zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z Malezji (Dz. WE L 194) należy dokonać kontroli zgłoszeń celnych, które podlegały rejestracji na podstawie art. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 966/2010 z dnia 27 października 2010 r. wszczynającego dochodzenie dotyczące możliwego obchodzenia środków antydumpingowych nałożonych na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 91/2009. Wspomnienie wyżej zgłoszenie podlegało zaś takiej rejestracji a dotyczyło importu wkrętów śrub z łbem sześciokątnym pochodzących z Malezji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00