Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 marca 2014 r., sygn. III SA/Gd 1/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Jolanta Górska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2014 r. sprawy ze skargi D. D. i P. D. na decyzję [...] Kuratora Oświaty [...] z dnia 7 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie potrzeby kształcenia specjalnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją orzeczenie Zespołu Orzekającego Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej [...] z dnia 3 września 2013 r. nr [...], 2. zasądza od [...] Kuratora Oświaty [...] na rzecz skarżących D. D. i P. D. solidarnie kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. określa, że zaskarżona decyzja może być wykonana.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 czerwca 2013 r. D. i P. D. wystąpili do Zespołu Orzekającego Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w W. o wydanie orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia ich córki A. D. z uwagi na niepełnosprawność ruchową i niedowidzenie.

Rodzice wskazali we wniosku, że córka ukończyła szkołę podstawową i pragną by kontynuowała naukę w kolejnym etapie edukacyjnym, tj. w gimnazjum, biorąc pod uwagę duży potencjał intelektualny dziecka, niezbędną konieczność ugruntowania nabytych dotychczas umiejętności i dalszy rozwój.

Do wniosku dołączono aktualne wyniki badań psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych oraz zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego.

Wnioskodawcy zostali wezwani przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w W. do dostarczenia dodatkowego zaświadczenia od lekarza okulisty, potwierdzającego niedowidzenie oraz poinformowani o konieczności odbycia konsultacji z Dyrektorem Poradni. Rodzice zostali ponadto poinformowani o konieczności przeprowadzenia w dniu 9 lipca 2013 r. dodatkowego badania psychologicznego i pedagogicznego córki.

Pismem z dnia 28 sierpnia poradnia zawiadomiła rodziców, że złożony przez nich wniosek zostanie rozpatrzony w dniu 3 września 2013 r., po obowiązkowej konsultacji okulistycznej wyznaczonej na ten dzień na godzinę 14. W piśmie wskazano, że zgodnie z § 6 ust. 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. Nr 173, poz. 1072), rodzice mają prawo wziąć udział w posiedzeniu Zespołu orzekającego i przedstawić swoje stanowisko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00