Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 lutego 2014 r., sygn. III SA/Wr 849/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Moskała Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Protokolant: starszy referent sądowy Renata Pawlak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 21 lutego 2014 r. sprawy ze skargi B. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] września 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Do Marszałka Województwa D. zwrócił się B.D. (dalej strona, skarżący) o zmianę posiadanego zezwolenia Nr [...] na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym na linii [...], polegającą na zmianie godzin odjazdów ze [...] i z [...], a także o zgodę na wprowadzenie na powyższej trasie dodatkowych kursów ze [...] i z [...]. Organ I instancji decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. (nr [...]) odmówił dokonania zmian. W podstawach prawnych decyzji powołano m. in. przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265, dalej u.t.d.) i rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie rozkładów jazdy (Dz.U. poz. 451, dalej rozporządzenie).

Od tej decyzji odwołał się B.D. zarzucając naruszenie prawa materialnego, a w szczególności: art. 22 ust. 1 i art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o transporcie drogowym, poprzez ich wadliwą interpretację, polegającą na przyjęciu, że osoba występująca o zmianę zezwolenia spowodowaną zmianą rozkładu jazdy przy zachowaniu tej samej trasy przejazdu i ilości przystanków winna przy wniosku przedłożyć aktualne potwierdzenie zasad korzystania z przystanków zawarte z ich właścicielami bądź zarządcami; art. 78 i 83 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, poprzez ich niezastosowanie, gdy strona dokonuje przewozów na podstawie ważnego do dnia 31 grudnia 2016 r. zezwolenia i wszelkie jego zmiany muszą być dokonywane w oparciu o ustawę transporcie drogowym; poprzez zastosowanie w osnowie decyzji przepisów rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie rozkładów jazdy, niemających zastosowania w rozpatrywanej sprawie z uwagi na regulacje zmian zezwolenia aktami wyższego rzędu, czyli ustawą o transporcie drogowym i ustawą o transporcie zbiorowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00