Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. III SA/Wr 851/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska - Szostak (sprawozdawca) Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Tarasiewicz po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 19 lutego 2014 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] września 2013 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranych płatności z tytułu zalesienia gruntów rolnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2013 r. Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. - po rozpatrzeniu odwołania skarżącego od decyzji Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] czerwca 2014 r., ustalającej skarżącemu kwotę [...] zł nienależnie pobranych płatności z tytułu wspierania działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) - utrzymał pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie w mocy.
Organ odwoławczy powołał się na unormowania zawarte w art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 267) i art. 10 ust. 1 i 2 oraz art. 29 ust. 1, 2 i 8 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 98, poz. 634 ze zm.).
Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR we W. wywiódł, że w postępowaniu prowadzonym na postawie art. 29 ust. 1 ustawy o ARiMR istotne jest ustalenie, czy w rozpatrywanym przypadku doszło do nienależnego lub nadmiernego pobrania środków z funduszy wymienionych w tym przepisie. Nadmierne pobranie takich środków wystąpi niewątpliwie wówczas, gdy przyznane decyzją administracyjną środki pieniężne zostaną wypłacone beneficjentowi, a następnie decyzja przyznająca takie płatności będzie ostatecznie wyeliminowana z obrotu prawnego. W takim przypadku zadaniem organu nie jest jednak kontrolowanie zasadności usunięcia z obrotu prawnego decyzji przyznających płatność, lecz wyłącznie ustalenie, czy takie decyzje zostały skutecznie wyeliminowane z kręgu rozstrzygnięć zgodnych z prawem, a więc czy nastąpiło to ostateczną decyzją administracyjną.