Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lutego 2014 r., sygn. VI SA/Wa 2404/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2014 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. S.K. z siedzibą w L. (dawniej E. Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w L.) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej organem) decyzją

z [...] kwietnia 2013 r. nr [...] po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] kwietnia 2013 r. wniosku E. Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w L. (zwanej dalej wnioskodawcą/skarżącą) o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "ECO LINEA" o numerze [...], udzielonego na rzecz L. (zwanej dalej uprawnioną/uczestnikiem), działając na podstawie art. 164 w zw. z art. 129 ust. 1 oraz art. 129 ust. 2 pkt 2 i 3, art. 131 ust. 1 pkt 1, art. 131 ust. 5, art. 131 ust. 2 pkt 4 i art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.; dalej p.w.p.), a także art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p. oddalił wniosek skarżącej i przyznał uprawnionej zwrot kosztów postępowania w sprawie.

E. Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w L. wniosła o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "ECO LINEA" o numerze [...], udzielonego na rzecz L. Jako podstawę prawną, wskazała art. 129 ust. 1 oraz art. 129 ust. 2 pkt. 2 i 3 w zw. z art. 164 p.w.p. Interes prawny wywodziła z art. 20 i art. 22 Konstytucji RP oraz art. 6 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.; dalej u.s.d.g.), które gwarantują swobodę działalności gospodarczej. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że uczestnik "jako posiadacz przedmiotowego znaku towarowego - nie spełniającego wymogów ustawowych co do dostatecznych znamion odróżniających blokuje wnioskodawcy możliwość spokojnego prowadzenia działalności gospodarczej". Nadto podniosła, iż otrzymał od uprawnionego do spornego prawa list ostrzegawczy. Zdaniem wnioskodawcy sporny znak towarowy nie posiada zdolności odróżniającej - jako dowód wskazała decyzję Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (dalej: OHIM) dotyczącą odmowy udzielenia ochrony na znak towarowy ECOLINE. Podkreśliła, że "kwestionowany znak towarowy został przedstawiony za pomocą ubogiej grafiki" i "nie posiada żadnych dodatkowych, fantazyjnych, autorskich elementów". Wskazała, że sporne prawo ochronne jest wykorzystywane "niezgodnie z jego przeznaczeniem" i ma na celu "utrudnianie i/lub uniemożliwianie innym podmiotom gospodarczym dostępu do rynku". Jej zdaniem świadczy to, o dokonaniu w złej wierze zgłoszenia spornego znaku towarowego do ochrony. Doprecyzowując podstawę prawną wniosku skarżąca wskazała dodatkowo na przepisy art. 131 ust. 1 pkt 1, art. 131 ust. 5, art. 131 ust. 2 pkt 4 i art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. Potrzymała argumenty dotyczące opisowości spornego znaku towarowego podnosząc, że element "eco" wskazuje na związek znaczeniowy ze środowiskiem naturalnym, co powoduje, że nabywcy przedmiotowych towarów będą odbierać sporny znak towarowy jako opisowy. Dodała, że "eco" jest "skrótem do oznaczania produktów ekologicznych lub zawierających naturalne składniki". Jej zdaniem "wyraz LINEA oznacza w języku włoskim linię, serię i dlatego znak ECO LINEA jest rozumiany przez przeciętnego odbiorcę jako znak informacyjny, opisowy dla produktów z linii ekologicznej, produktów z serii ekologicznej lub produktów z serii/linii zawierającej naturalne składniki". Odnośnie do art. 131 ust. 2 pkt 4 p.w.p. podniosła, że uprawniony wskazał, iż "posiada uprawnienie do używania oznaczenia swoich towarów znakiem ECO LINEA, gdyż uzyskała certyfikat ECOCERT". Zanegowała to, że "tylko właściciele certyfikatów ECOCERT są uprawnieni do używania oznaczenia ogólnoinformacyjnego ECO".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00