Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. VI SA/Wa 2123/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant st. ref. Renata Lewandowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2014 r. sprawy ze skargi J. E. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] lutego 2013 r., o nałożeniu na J. E. (skarżący) kary pieniężnej w wysokości 3 000 złotych za wykonywanie przejazdu bez uiszczenia opłaty elektronicznej.
Do wydania niniejszych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu [...] listopada 2011 r. około godziny 10:40 na odcinku drogi ekspresowej [...] (z obwodnicą [...]) - [...] (z obwodnicą [...]) w miejscowości N. zatrzymano do kontroli zespół pojazdów składający się z samochodu osobowego marki [...] o numerze rejestracyjnym [...] oraz przyczepy o numerze rejestracyjnym [...], kierowany przez J. E. Kontrola przy użyciu skanera zainstalowanego w pojeździe ITD nie wykazała urządzenia Viabox służącego do uiszczania opłaty elektronicznej. Na podstawie dowodów rejestracyjnych ustalono, że dopuszczalna masa całkowita (DMC) kontrolowanego zespołu pojazdów wynosiła 4660 kg, w tym samochodu - 3260 kg, zaś przyczepy - 1400 kg. Przebieg kontroli utrwalono protokołem numer [...].
Pismem z dnia [...] listopada 2011 r. skarżący złożył wyjaśnienia wskazując, że droga po której poruszał się w dniu kontroli nie była nigdzie oznaczona jako płatna i dlatego nie miał świadomości, że poruszając się samochodem osobowym z przyczepką popełni wykroczenie. Skarżący podkreślił, że nałożona kara jest zupełnie nieadekwatna do popełnionego wykroczenia.