Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1953/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, Sędziowie sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2014 r. sprawy ze skargi K. A. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną do Sądu Administracyjnego decyzją z dnia [...].06.2013 r. Rada do Spraw Uchodźców (zwana dalej Radą) - rozpatrując odwołanie wniesione przez pana K. A. ur. [...] r. od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (zwanego dalej Szefem Urzędu) z dnia [...].04.2013 r., nr [...] o odmowie nadania statusu uchodźcy i udzielenia ochrony uzupełniającej oraz wydaleniu z terytorium RP wobec stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności do udzielenia zgody na pobyt tolerowany, którą to decyzją objęta była również żona - pani A. A., ur. [...] r., a także małoletnie dzieci - T. A., ur. [...] r., L. A., ur. [...] r. oraz M. A. ur. [...] r. - utrzymała to rozstrzygnięcie w mocy również odnośnie żony i dzieci wnioskodawcy co do pkt. 1-4. Uchyliła natomiast jej pkt.5, zakazujący ponownego wyjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podano, że pan K. A , obywatel [...], deklarujący narodowość [...], mający stałe miejsce zamieszkania w C., D., złożył w dniu [...] listopada 2011 r. za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej w T. wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o nadanie statusu uchodźcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskiem objął żonę i małoletnie dzieci.
W dniach [...].03 i [...].03.2012 r. zostały przeprowadzone szczegółowe przesłuchania cudzoziemca na temat przyczyn i okoliczności opuszczenia kraju pochodzenia oraz spodziewanych prześladowań, których mógłby doświadczyć ze strony władz państwowych lub innych podmiotów w kraju pochodzenia. K. A. załączył: (a) wezwanie na przesłuchanie w dniu [...].10.2011 r. w charakterze podejrzanego, wystawione przez Dział Śledczy MSW dla R. D., (b) wyciąg z pobytu w szpitalu w dniach [..].04-[...].05.2011 i przeprowadzonej operacji, c) zaświadczenie z [...].04.2011 o przywiezieniu w dniu [...].04.2011w skrajnie ciężkim stanie wskutek pobicia przez [...] z adnotacją, że w dniu 20.05. dokonano resekcji jelita cienkiego. Ponadto dołączył materiał dowodowy w postaci: wyroku w sprawie brata; informacji o tzw. tragedii [...], w której brał udział brat jego małżonki, płyty CD z utrwalonym obrazem ciał zabitych osób (m.in. brata jego małżonki), a także kserokopię aktu zawarcia związku małżeńskiego. Po rozpatrzeniu materiałów zebranych w sprawie Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. odmówił cudzoziemcowi nadania statusu uchodźcy oraz udzielenia ochrony uzupełniającej i nakazał opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wobec stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zgody na pobyt tolerowany, a także zakazał ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.