Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. II SA/Wa 955/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.), Sędziowie WSA Ewa Grochowska-Jung, Danuta Kania, Protokolant Referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2014 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazu opróżnienia i przekazania w stanie wolnym lokalu mieszkalnego oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Rejonowy Policji W. [...] kwietnia 2012 r., z uwagi na wystąpienie okoliczności wskazanych w art. 95 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, ze zm.), wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego zajmowanego przez M.P. (dalej jako skarżący).
[...] maja 2012 r. skarżący wniósł sprzeciw od przyjętego trybu postępowania. W uzasadnieniu podniósł, że w przedmiotowym lokalu zamieszkuje nieprzerwalnie od 33 lat. Stwierdził, że lokal ten pozostaje w dyspozycji Komendy [...] Policji, zatem warunkiem dalszego procedowania jest uzyskanie decyzji Komendy [...] Policji o przekazaniu tegoż lokalu do zasobów komunalnych Urzędu W. Dzielnicy [...].
Pismem z 9 lipca 2012 r. skarżący podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko. Podkreślił, że nie jest pracownikiem Policji/Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a mieszkanie jest mieszkaniem komunalnym. W konsekwencji stwierdził, że stroną w tym postępowaniu jest Prezydent W./Burmistrz Dzielnicy [...], względnie wskazane przez niego upoważnione służby.
Komendant Rejonowy Policji [...] decyzją z [...] lipca 2012 r. nr [...] nakazał skarżącemu wraz ze wszystkimi wspólnie zamieszkującymi osobami opróżnienie i przekazanie w stanie wolnym lokalu mieszkalnego nr [...] przy ul. [...] w W. Od powyższej decyzji skarżący złożył odwołanie do Komendanta [...] Policji wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu wskazał na naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 691 Kc., poprzez jego niezastosowanie oraz naruszenie przepisów postępowania poprzez skierowanie rozstrzygnięcia decyzji do osób niebędących stroną postępowania, ani nieuczestniczących w toczącym się postępowaniu.