Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. IV SA/Wa 2128/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Krystyna Napiórkowska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Magdalena Durzyńska, sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2014 r. sprawy ze skargi H. Z. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych oraz kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, stanowiącą 23 % podatku od towarów i usług, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 - dalej k.p.a.) w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) - po rozpatrzeniu odwołania S.Z. od decyzji Wójta Gminy R. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] orzekającej o odmowie wymeldowania H.Z. z pobytu stałego z budynku położonego w miejscowości B., gm. R. - uchylił w całości zaskarżoną decyzję i orzekł o wymeldowaniu H.Z. z pobytu stałego z budynku położonego w miejscowości B., gm. R.
Powyższa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] stycznia 2012 r. na wniosek S.Z. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie wymeldowania H.Z. z pobytu stałego z budynku położonego w miejscowości B., gm. R. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Wójt Gminy R. decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] orzekł o odmowie wymeldowania ww. z miejsca pobytu stałego. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że H.Z. nie opuściła miejsca zameldowania na pobyt stały dobrowolnie. Zdaniem organu, w sytuacji opuszczenia miejsca pobytu stałego z powodu przymusu fizycznego, psychicznego czy też uniemożliwienia dostępu do lokalu nie można uznać tego zachowania za opuszczenie dotychczasowego miejsca pobytu stałego.