Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. VIII SA/Wa 619/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), Sędzia WSA Iwona Szymanowicz-Nowak, Protokolant Referent stażysta Magdalena Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi W. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji po wznowieniu postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2013 r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: "organ") działając na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 267; dalej: "k.p.a.") oraz art.

1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 400; dalej: "ustawa o kombatantach") po ponownym rozpoznaniu sprawy W. D. (dalej: "skarżący") orzekł o utrzymaniu w mocy decyzji własnej z dnia [...] marca 2013 r., Nr [...] odmawiającej uchylenia decyzji własnej z dnia [...] lipca 2000 r. Nr[...].

U podstaw podjętego w tej sprawie rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia:

Skarżący wystąpił do Kierownika Urzędu z wnioskiem o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu działalności konspiracyjnej w Batalionach Chłopskich.

W kwestionariuszu osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnień kombatanckich oraz w swoim życiorysie wskazał, iż w czerwcu 1943 r. złożył przysięgę przed dowódcą F. K. i otrzymał pseudonim "[...] [...]". Na powyższą okoliczność przedłożył oświadczenia świadków: B. G., F. K., S. B. oraz F. K., którzy potwierdzili, iż skarżący należał do BCh od [...] czerwca 1943 r., gdzie przenosił pocztę konspiracyjną. Decyzją z dnia [...] grudnia 1999 r. utrzymaną w mocy decyzją z dnia [...] lipca 2000 r. Kierownik Urzędu odmówił skarżącemu przyznania uprawnień kombatanckich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00