Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. II SA/Sz 1002/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak,, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 lutego 2014 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Nr [...] z dnia [...] r.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] K. J. zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością stałej opieki nad matką legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Decyzją z dnia [...] Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działając z upoważnienia Burmistrza Miasta na podstawie art. 3 pkt 22, art. 16 a ust. 1, 2, 4 pkt 2, art. 24 ust. 1, 2, art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r. Nr 139 poz. 992) - odmówił wnioskodawczyni prawa do specjalnego zasiłku w związku ze sprawowaniem opieki nad matką B. J. od dnia [...].

W ocenie organu K. J. nie spełnia warunków określonych w ww. ustawie, niezbędnych do ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Na podstawie wywiadu środowiskowego ustalono, że w skład rodziny K. J. wchodzi matka - osoba wymagająca opieki, ojciec oraz siostra. Wnioskodawczyni nigdy nie pracowała zawodowo, była zarejestrowana w Urzędzie Pracy od dnia [...] do [...]. Natomiast z dniem [...] na swój wniosek utraciła status osoby bezrobotnej.

Treść art. 16a ust. 1 jednoznacznie wskazuje, że prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli osoby te zrezygnowały zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad sobą wymagającą opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00