Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. I SA/Sz 877/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 lutego 2014 r. sprawy ze skargi U. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sz. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę
Uzasadnienie
We wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu do organu: 28 stycznia 2013 r.) U. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego określonego w fakturach dotyczących rat z tytułu leasingu samochodu przez cały okres trwania umowy, prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego określonego w fakturze dokumentującej nabycie samochodu po zakończeniu leasingu oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji przekwalifikowania wykupionego samochodu z ciężarowego na osobowy.
Spółka we wniosku podała, że 29 grudnia 2009 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego marki [...]. Samochód posiadał świadectwo homologacji producenta potwierdzające, że jest to pojazd ciężarowy (dopuszczalna ładowność 650 kg). Samochód nie został poddany dodatkowym badaniom technicznym przez okręgową stację kontroli pojazdów, natomiast w dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajduje się adnotacja, że jest to pojazd ciężarowy. Przyjęcie samochodu w leasing związane było wyłącznie z opodatkowaną działalnością gospodarczą spółki. Umowa leasingu została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym przed 31 stycznia 2011 r., co oznacza, że został spełniony warunek określony w art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Do dnia zapłaty ostatniej raty leasingowej spółka odliczała w całości podatek naliczony od rat leasingu i innych płatności, wynikających z wystawionych przez leasingodawcę faktur VAT. W dniu 13 grudnia 2012 r. wraz z zapłatą ostatniej raty (opłaty końcowej), tj. po zakończeniu okresu leasingu, spółka skorzystała z opcji wykupu samochodu. Spółka dokonała obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, za okres w którym miało miejsce nabycie samochodu, jedynie do wysokości 60% kwoty podatku określonej w otrzymanej od leasingodawcy fakturze dokumentującej nabycie, nie więcej niż 6.000 zł. W dniu 10 stycznia 2013 r. spółka przekwalifikowała wykupiony pojazd z ciężarowego na osobowy i nie skorygowała kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonała jego odliczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right