Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. II SA/Po 1068/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2014 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich; oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 5 czerwca 2013 r. do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wpłynął wniosek J. K. o przyznanie uprawnień kombatanckich.

Decyzją z dnia [...] 2013 r. [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych orzekł o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich J. K..

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wyjaśnił, iż strona wniosła o przyznanie jej uprawnień kombatanckich z uwagi na pobyt na robotach przymusowych w czasie II wojny światowej, na których wnioskodawca przebywała z rodziną. Dalej organ wyjaśnił, iż pobyt na robotach przymusowych może stanowić przesłankę do przyznania świadczenia pieniężnego za deportację do pracy przymusowej. Świadczenie to jest przyznawane na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1996r. wówczas, gdy strona przebywała na robotach przymusowych przynajmniej sześć miesięcy. Natomiast okoliczność przebywania na robotach przymusowych nie stanowi przesłanki przyznania uprawnień kombatanckich.

Wniosek o ponownie rozpoznanie sprawy wniósł J. K. podnosząc, iż do wniosku o przyznanie uprawnień kombatanckich przedłożył niezbędne dokumentację. Powołała się na decyzje Komisji Weryfikacyjnej "Polsko-Niemieckie Pojednanie" z których wynika, iż w czasie II wojny światowej doświadczył represji określonej jako "pracy niewolnicza" i "prześladowania w wieku dziecięcym", a nie "praca przymusowa" .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00