Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. III SA/Kr 923/13

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Janusz Bociąga Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 10 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia 10 maja 2013 r., Główny Inspektor Transportu Drogowego, powołując się na art. 138 § 1 pkt 14 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.) utrzymał w mocy decyzję nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] 2013 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.

Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następujących okolicznościach.

Decyzją z dnia [...] 2013 r. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na A Sp. z o.o. z siedzibą w A (dalej: stronę skarżącą) karę pieniężną w wysokości 10.000,00 zł, powołując się na art. 92a ust. 1, 6 i 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1265 ze zm.; dalej: u.t.d.). Organ ustalił, że kierujący H. S. wykonywał w imieniu strony skarżącej krajowy zarobkowy przewóz drogowy pojazdem marki Scania o nr rej. [...] wraz z naczepą marki Schmitz o nr rej. [...]. Pojazd został poddany kontroli w dniu 5 listopada 2012 r. na autostradzie A2 (152 km, [...]), w wyniku której stwierdzono nieprawidłowe posługiwanie się kartą kierowcy, a ponadto, w okresie od 24 października do 5 listopada 2012 r.:

- przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu (o 28 godzin i 54 minuty w dniach 26 - 29 października, o 18 godzin i 25 minut w dniach 3 - 5 listopada 2012 r.) - za co nałożono karę jednostkową w kwocie 9.400 zł;

- przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy (o 11 godzin i 2 minuty w dniach 27 - 28 października, o 55 minut w dniu 4 listopada i o 2 godziny i 27 minut w dniu 5 listopada 2012 r.) - za co nałożono karę jednostkową 7.650 zł;