Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. III SA/Kr 963/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Lechowski Sędziowie WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Ewelina Knapczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2014 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Sanitarny w dniu [...] 2012 r. wydał decyzję Nr [...], znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u R. Z. pod postacią przewlekłego uszkodzenia łąkotki u osób wykonujących prace w pozycji klęczącej lub kucznej wymienionej w poz. 19/3 wykazu chorób zawodowych, będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł R. Z. Podnosił w nim, że podczas rozwożenia przesyłek motorowerem, zginanie i prostowanie kolana wykonywał ok. 200 razy na dzień, a nie na rok, jak to wynika z uzasadnienia zaskarżonej decyzji organu pierwszej instancji. Nie zgodził się z również z podanym ciężarem przesyłek. W jego ocenie ciężar ten został zaniżony, a faktyczny ciężar przesyłek listowych, paczek i pism reklamowych kształtował się w granicach od 25 do 30 kg, a nie jak napisano w uzasadnieniu od 5-15 kg. R. Z. zarzucił organowi pierwszej instancji, że w postępowaniu administracyjnym skupiono się wyłącznie na chorobie wymienionej w poz. 19/3 wykazu chorób zawodowych, podczas gdy badaniem USG stwierdzono u niego widoczny wysięk ścięgna mięśnia podłopatkowego i znaczne osłabienie, ścieńczenie ścięgna mięśnia nadgrzbietowego, co nie było brane pod uwagę, a schorzenie takie figuruje pod poz. 19/4 wykazu chorób zawodowych.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 27 czerwca 2013 r.. znak: [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 5 pkt 4a i art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j.: Dz.U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 z późn. zm. ) oraz § 8 ust. 1 i § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 105 poz. 869 z późn. zm.), utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00