Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. III SA/Gd 853/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędziowie: Sędzia WSA Felicja Kajut Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Wioleta Gładczuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta decyzją z dnia 13 listopada 2012 r., nr [[...]] powołując się na art. 138 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zatrzymał A. K. prawo jazdy kategorii B i C, wydane dnia 4 września 2009 r. przez Prezydenta Miasta, do czasu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego sprawdzającego.
Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu wskazano, że do organu wpłynął wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji o sprawdzenie kwalifikacji skarżącego do kierowania pojazdem w związku z przekroczeniem 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W związku z zagrożeniem, jakie może stanowić skarżący w ruchu drogowym, za uzasadnione uznano wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy do czasu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu kontrolnego.
W odwołaniu od opisanej wyżej decyzji skarżący podniósł zarzut naruszenia przepisów prawa, tj. art. 7 oraz art. 77 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego poprzez niedopełnienie obowiązku wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy i rozpatrzenia w sposób wyczerpujący zebranego materiału dowodowego, a także naruszenie art. 138 ust. 1 w zw. z art. 135 ust. 1 lit. g ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym poprzez jego niewłaściwe zastosowanie.
Wskazano, że organ pierwszej instancji nie wziął pod uwagę ukończenia przez skarżącego w dniu 20 września 2012 r. szkolenia, o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym, co przesądza w ocenie odwołującego się o konieczności uchylenia decyzji. Jako zarzut podniesiono również objęcie zaskarżoną decyzją wszystkich posiadanych przez odwołującego uprawnień - zarówno kat. B jak i kat. C pomimo, że wszystkie wykroczenia popełniono w ramach korzystania z prawa jazdy kat. B.