Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. III SA/Gd 867/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Alina Dominiak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi "A" Spółki Akcyjnej [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia 2 września 2013 r., nr [...] w przedmiocie udostępnienia danych osobowych ze zbiorów meldunkowych oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 2 września 2013 r. (nr [...]) Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 22 lipca 2013 r. (nr [...]), którą organ odmówił "A" Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. udostępnienia danych z ewidencji ludności.
Rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z dnia 26 czerwca 2013 r. "A" Spółka Akcyjna z siedzibą w W. (dalej: "spółka", "skarżąca") wystąpiła o udostępnienie danych o pełnoletnich osobach zameldowanych w lokalu nr [...] przy ul. [...] w G. w okresie od sierpnia 2011 r. do chwili obecnej. W uzasadnieniu podano, że w lokalu - po śmierci B. G. w lipcu 2011 r. - zużywane było paliwo gazowe przez osoby tam zamieszkujące, a zatem doszło do zawarcia umowy per facta concludentia. W związku z tym spółka ma zamiar skierować sprawę o zapłatę należności za pobrane paliwo gazowe wobec osób pełnoletnich, zameldowanych pod wskazanym adresem. Do wniosku dołączono kopię faktury VAT z dnia 2 listopada 2012 r. wystawionej na B. G.
Decyzją z dnia 22 lipca 2013 r. (nr [...]) Prezydent Miasta - działając na podstawie art. 44i ust. 5 w związku z art. 44h ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j.: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) - orzekł o odmowie udostępnienia spółce wskazanych wyżej danych z ewidencji ludności.
W uzasadnieniu organ wskazał, że spółka nie wykazała interesu prawnego w otrzymaniu danych osób zameldowanych w lokalu, a ewentualne ich udostępnienie mogłoby spowodować naruszenie dóbr osobistych, zwłaszcza, że ewidencja ludności gromadzi dane o osobach zameldowanych pod określonym adresem, a nie faktycznie tam zamieszkujących. Okoliczność, że po śmierci B. G. do lokalu nadal dostarczane było paliwo gazowe nie świadczy o interesie prawnym w uzyskaniu danych z ewidencji ludności.